شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در جلسه هفته گذشته خود با صدور بیانیه‌ای با اعلام اینکه «عمده دبیران کل احزاب و چهره‌های نام‌آور ما در اکثر حوزه‌های انتخابیه به‌گونه‌ای رد صلاحیت شده‌اند» و «امکان رقابت عادلانه» وجود ندارد، رسماً اعلام کرد که در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران لیست نمی‌دهد و احزاب اصلاح‌طلب می‌توانند خودشان مستقل در انتخابات شرکت کنند. با این حال به نظر می رسد طیف اصلاح طلبان میانه بر مشارکت فعال در انتخابات تاکید می کنند.

 اعتماد در گزارشی عنوان کرد: « هنر اصلاح‌طلبان پيروزي در شرايط دشوار است. چنانكه اگر به انتخابات 92، 94 و 96 نگاه كنيد، مي‌بينيد همه عوامل در اين چند دوره انتخابات نيز عليه اصلاحات بود و حتي تريبون‌هاي حاكميتي همچون صداوسيما با نوعي رويكرد جانبدارانه دست به سياه‌نمايي عليه اصلاحات و اصلاح‌طلبان زدند». مهدی خزعلی در گفتگو با روزنامه مستقل با تاکید بر اینکه مخالف تحریم انتخابات هستم گفت: «اصلاح‌طلبان واقعی در پی اصلاح ساختار هستند و خط قرمزی جز قانون نمی‌شناسند اما چون نمی‌توانند خلاف و مسئولیت‌ها را پیش‌فروش کنند، دستشان خالی است. دست ما هم در جبهه آزادی دست خالی است و حتی بودجه تبلیغات هم نداریم».

دوگانگی در برخی از معیارها یکی از ریشه‌ای‌ترین مشکلات جریان اصلاحات است. جریانی که در مقاطع مختلف نشان داده است تا جایی از صندوق رای حمایت می‌کند که خروجی آن با منافع آنها هم راستا باشد و در غیراین صورت باید زیر میز زد. به نظر می رسد اصلاح طلبان  برای حفظ پرستیژ انتقادی و حفظ خط خبری «رد صلاحیت‌های گسترده»، مظلوم‌نمایی و ایجاد دوقطبی‌های کاذب، توجیه شکست انتخاباتی و ایجاد اشتباه محاسباتی در اردوگاه رقیب، در صدد آن هستند تا با تاکتیک «لیست نمی‌دهیم و لیست بدهید» به‌صورت چراغ خاموش در انتخابات حضور پیداکرده و بازی خود با صندوق‌های رأی را پیش ببرند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار