ادعای همراهی ویروس «کرونا» با تحریم‌های نفتی «آمریکا» علیه «ایران»

شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفت‌کش‌ها، کپلر، گفته‌اند: میزان ذخایر نفت ایران در خشکی تا پایان ماه ژانویه (هفته گذشته) به ۶۱.۶ میلیون بشکه و ذخایر نفت در تانکرهای لنگر انداخته در خلیج فارس نیز به ۳۸ میلیون بشکه رسید.
کد خبر: ۵۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱

صادرات نفت ایران بعد از تحریم‌های آمریکا افت کرد. از طرف دیگر کاهش خرید نفت چین از ایران به دلیل شیوع ویروس «کرونا» بهانه دیگر رسانه‌های ضدانقلاب برای طرح ادعای کاهش صادرات نفتی ایران شده است.  

در همین راستا «رادیو فردا» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: با توجه به مصرف داخلی روزانه ۱.۸ میلیون بشکه و صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت، عملا نفت مازادی تولید نمی‌شود و میزان ذخایر نفت بی‌مشتری ایران طی چند ماه گذشته افزایش نداشته است. کپلر قبلا به رادیو فردا گفته بود ایران در ماه ژانویه سال جاری روزانه ۲۷۷ هزار بشکه نفت صادر کرده است. این رقم نسبت به دوران قبل از تحریم‌ها ۱۰ برابر کاهش نشان می‌دهد. تولید روزانه نفت ایران نیز از بالای ۳.۸ میلیون بشکه در دوران قبل از تحریم‌ها به زیر ۲.۱ میلیون بشکه سقوط کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی نیز میزان کنونی صادرات نفت ایران را ۳۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

اتفاقاتی که معمولاً تبعات سیاسی و اقتصادی بسیار زیادی دارد از سوی سرویس های اطلاعاتی قدرتهای جهانی کنترل می‌شود. شیوع ویروس «کرونا» در جهان به دلیل تبعات اقتصادی و سیاسی آن در جهان و بخصوص «چین» این موضوع را بسیار محتمل کرده است لذا کاهش رشد اقتصادی در چین و کاهش خرید نفت آن از ایران به نظر می‌رسد پروژهای برنامه ریزی شده از سوی آمریکایی‌ها باشد. بخصوص با ارتباط این ویروس با تحریم‌های آمریکا از سوی رسانه‌های ضدانقلاب تایید این فرضیه را افزایش می‌دهد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار