چرایی شرط «آمریکا» برای انتقال پول‌های «ایران» از «عراق»

آمریکا با این شرط که عراق پول گاز وارداتی از ایران را به حسابی جداگانه واریز کند و ایران تنها حق استفاده از آن برای واردات کالاهای انسان‌دوستانه از عراق داشته باشد، دولت بغداد را از تحریم‌های ایران معاف کرده است. واشینگتن می‌خواهد با این شرط دوباره برای دولت بغداد جهت واردات گاز ایران معافیت صادر کند.
کد خبر: ۵۱۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲

در همین راستا «رادیو فردا» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: آمریکا چهار ماه پیش برای پنجمین بار به عراق یک معافیت موقت داد تا واردات گاز از ایران را ادامه دهد. این معافیت نیمه ماه جاری میلادی، حدود یک هفته دیگر، به اتمام می‌رسد. آمریکا با این شرط که عراق پول گاز وارداتی از ایران را به حسابی جداگانه واریز کند و ایران تنها حق استفاده از آن برای واردات کالاهای انسان‌دوستانه از عراق داشته باشد، دولت بغداد را از تحریم‌های ایران معاف کرده است. همچنین واشنگتن از عراق خواسته است خرید گاز از ایران را افزایش ندهد و به دنبال منابع جایگزین گاز ایران باشد. عراق قرارداد واردات روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز ایران به بغداد و بصره را دارد، اما عملا نیمی از این گاز را وارد می‌کند که عمدتا در نیروگاه‌های برق استفاده می‌شود.

آنچه مسلم است اینکه ایران نزدیک به نیمی از برق و گاز استان‌های عراق را تامین می‌کند و عدم همکاری عراق با ایران آسیب های زیادی را به کشور عراق وارد خواهد کرد. اما از سویی دیگر عراق تحت فشار تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. به نظر می‌رسد عراق بر سر دو راهی سرنوشت سازی میان همکاری با آمریکا یا مقاومت در برابر او قرار گرفته است و این محور در روزهای آینده موضوع رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب باشد. بهترین اقدام فشار ایران بر عراق با هدف مقاومت در برابر آمریکا خواهد بود.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار