اظهارات «رافائل گروسی» در خصوص روند بازرسی آژانس از برنامه هسته‌ای ج.ا.ا

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت با وجود کاهش اجرای مفاد توافق هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی، بازرسی‌های این نهاد از برنامه هسته‌ای ایران همچنان بدون اختلال ادامه دارد.
کد خبر: ۵۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰

در این زمینه «یورونیوز» به نقل از «رافائل گروسی» نوشت: «می‌توانم این را بگویم که شرایط کمی غیرمعمول است، از این جهت که ما به فعالیت‌های بازرسی خود در ایران ادامه می‌دهیم. همکاری ایران به‌عنوان یک کشور تحت بازرسی، دچار اختلال نشده است. بازرسان ما آنجا هستند. آن‌ها دارند فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند که این بسیار مهم است. در عین حال، آنچه بازرسان ما دارند راستی‌آزمایی می‌کنند، میزان در حال کاهش پایبندی به توافق سال ۲۰۱۵ است. قطعا، یک کشور می‌تواند بیشتر غنی‌سازی کند. می‌توانند کمتر غنی‌سازی کنند. آن‌ها می‌توانند در این مسیر حرکت کنند؛ و ما فقط در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

در جریان پنج گامی که در این روند برداشته شده، کلیه محدودیت‌های عملیاتی در زمینه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه را کنار گذاشته است. «گروسی» که به واشنگتن سفر کرده، قرار است با «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا دیدار کند. این دیدار در حالی انجام می‌شود که آمریکا و رژیم صهیونیستی از ماه‌ها پیش دیدبان هسته‌ای سازمان ملل متحد را برای بازگشایی پرونده «ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران» تحت فشار قرار داده‌اند و اتحادیه اروپا مکانیسم ماشه را علیه ج.ا.ا فعال کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که این روند (کاهش تعهدات از سوی ایران ـ عدم همکاری اتحادیه اروپا ـ انتقاد چین و روسیه به اتحادیه اروپا ـ فشار آمریکا به اروپا) همچنان ادامه داشته باشد و حتی احتمال این وجود دارد که در آینده شاهد گزارش و رویکردهای در این راستا باشد.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار