چرایی موثر بودن تحریم‌های «آمریکا» علیه اقتصاد «ایران»

جهانگیری با اشاره به اینکه فروش نفت ایران از ابتدای انقلاب و از سال 59 تحریم بوده است، خاطرنشان کرد: با وجود این تحریم‌ها هیچ گاه مانعی جدی برای فروش نفت وجود نداشته زیرا اگرچه برخی کشورها خریدار نفت ما نبودند اما ده‌ها و صدها مشتری دیگر نفت ما را می‌خریدند و هیچ کس هم متعرض آنها نمی‌شد.
کد خبر: ۵۱۷۹
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶

در همین راستا « آفتاب یزد» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: جهانگیری با اشاره به فشارها، جنگ هشت ساله و اتفاقات فضای بین المللی در چهل سال اخیر خاطر نشان کرد: کشور امروز گرفتار سخت ترین و بی سابقه ترین تحریم‌هایی است که آمریکا در طول تاریخ علیه یک کشور اعمال کرده است. معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به ابعاد مختلف وضع تحریم علیه کشورهای مختلف گفت: گاهی به نظر می‌رسد که سخت‌ترین تحریم‌ها، تحریم‌هایی هستند که مصوبه شورای امنیت دارد چرا که تمام کشورها ملزم به همراهی با این تحریم‌ها هستند. وی افزود: برخی تحریم‌ها ممکن است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت باشد و اینکه چه کسی یا سازمانی پیگیری اجرای تحریم را دنبال می‌کند از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی یک کشور تحریم می‌شود اما تحریم به صورت جدی پیگیری نمی‌شود.

پس از موضع‌گیری‌های مکرر مسئولین دولتی در تاثیرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، «اسحاق جهانگیری» معاون اول «حسن روحانی» بدون در نظر گرفتن شرایط ویژه کشور بیان کرده است که به سبب تحریم‌های پولی و بانکی، قادر به انتقال هیچ پولی نیست. این در حالی است که تمام ترفندهای انتقال پول توسط همین دولت به کشورهای غربی اطلاع داده شد و تمام این راه‌ها بسته شد. بنابراین به نظر می‌رسد رسانه‌های این جریان نیز در جهت انجام پروژه برجام2 همچنان شرایط اقتصادی را بحرانی نشان دهند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار