انتخاب «محمد علاوی» به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق

بعد از کش‌وقوس‌های فراوان در عراق، اعتراضات پی‌درپی و... «برهم صالح» رئیس جمهور عراق، «محمد علاوی» را به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق معرفی کرد که حمایت و انتقادهای مختلفی در پی داشت.
کد خبر: ۵۱۲۳
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶

در این رابطه «بغداد الیوم» در گزارشی نوشت: «علاوی با انتشار یک فایل ویدئویی در فیسبوک خود اعلام کرده است که برهم صالح وی را مأمور تشکیل دولت جدید عراق کرده است. علاوی همچنین وعده داد که دولتی را تشکیل خواهد داد که با مطالبات ملت عراق همخوانی داشته باشد». «محمد الخالدی» در فیسبوک خود نوشت: «علاوی به صورت رسمی، مأمور تشکیل کابینه جدید شده و توانسته است موافقت همه طیف‌های سیاسی را جلب کند».الغدپرس هم در گزارشی آورده است: «لحظاتی پس از اینکه علاوی در یک فایل ویدئویی، این خبر را اعلام کرد، شماری از معترضان عراقی در مناطق مختلف این کشور، دست به اعتراض زدند و مخالفت خود را با نخست‌وزیری علاوی اعلام کردند. نیز با انتشار فایل ویدئویی گزارش داد که معترضان شهر بابل نیز مخالف نخست‌وزیری علاوی هستند. معترضان این شهر خود را «انقلابیون بابل» معرفی و شعارهایی علیه علاوی و در حمایت از عراق سر دادند. تظاهرات کنندگان شعار «زنده باد عراق» را تکرار کردند». «الجزیره» هم اشاره کرد: «علاوی، وزیر پیشین به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد، اما تظاهرکنندگان ضد دولت می‌گویند که وی بخشی از نخبگان حاکم است». 

با این که «علاوی» تا کنون مورد حمایت مسئولین عراقی بوده است؛ اما به نظر می‌رسد که احتمالاً انتقاد و مخالفت‌ها نسبت به او در روزهای آتی بیشتر شود؛ زیرا یکی از مسائلی که علاوی را می‌تواند در نگاه مردم نامطمئن میکند، «تابعیت دوگانه» اوست. هر چند که علاوی به این موضوع واکنش نشان داده و تأکید کرده بود که مردم عراق او را نمی‌شناسند و او فردی نیست که به عهدش وفا نکند. اما تابعیت انگلیسی‌اش می‌تواند زمینه چالش‌های دیگری در عراق فراهم کنند، خصوصاً اگر به قولی (اگر برای پست نخست‌وزیری انتخاب شوم، از تابعیت دوم خودم دست می‌کشم) داده بود عمل نکند.

 

 

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار