اتفاق‌نظر «مرجعیت دینی»، «مسئولین» و «مردم» در عراق

بعد از کش‌وقوس‌های فراوان مرجعیت عالی دینی عراق، مسئولین و مردم عراق به این نتیجه رسیدند که تنها راه برقراری امنیت در عراق، خروج کامل آمریکا از عراق است که باعث شده در این راستا مردم تظاهرات میلیونی داشته باشند. که در رسانه‌های عربی و غربی ازجمله؛ المیادین، السومریه، المعلومه، توییتر، فاکس نیوز، الجزیره و ... بازتاب داشت.
کد خبر: ۵۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷

دیدار مدیا - در این زمینه «العهد» در گزارش نوشت: «مرجعیت دینی همچنین بر لزوم اجرای اصلاحات واقعی تأکید می‌کند که همواره مردم خواهان آن شده و در راه تحقق آن جان‌فشانی‌های زیادی کرده‌اند. مرجعیت معتقد است که تعلل در این امر تنها به افزایش رنج و مشکلات مردم و طولانی شدن بی‌ثباتی امنیتی و سیاسی در کشور منجر خواهد شد».

 

رویترز هم نوشت: «مردان و زنان عراقی در تظاهرات خود پرچم‌های سفید و سیاه و قرمز و شعارنوشته‌هایی با شعارهایی ضدآمریکایی حمل می‌کردند و شعارهای علیه آمریکا که ائتلاف موسوم به ضد داعش را رهبری می‌کند، سر دادند. برخی از تظاهرات کنندگان لباس کفن نمادین که نشانه جان‌فشانی برای کشورشان است پوشیده بودند و شعارهایی مثل نه به آمریکا، نه به اسرائیل و نه به استعمار سر دادند».


به نظر می‌رسد که مرجعیت دینی، مسئولین (نه به‌طور کامل) و مردم میزان خطرات اطراف سرزمین خود را درک کرده‌اند و به موضع واحدی درباره مسائل اساسی و چالش‌های سرنوشت‌ساز پیش روی کشور رسیده‌اند؛ زیرا حضور گسترده در این تظاهرات با پرچم عراق و بدون به همراه داشتن نمادهای حزبی، تجلی اراده و خواست اکثریت ملت عراق است و نشانه‌ای دال بر این است که گروه‌های عراقی در موضوع خروج آمریکا فراجناحی عمل می‌کنند و با در نظر گرفتن منافع ملی در مقابل مداخلات خارجی ایستاده‌اند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار