استراتژی آمریکا در استان «الانبار» چیست؟

پس از رو به افول رفتن نفوذ آمریکا در عراق و فشار احزاب شیعه برای خروج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور، آمریکا به دنبال ایجاد یک اقلیم خودمختار سنی در استان الانبار است تا به این طریق از حضور خود حفاظت کند.
کد خبر: ۵۰۵۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱

دیدار مدیا - در این رابطه «میدل ایست» در گزارش نوشت: «با کاهش نفوذ و تأثیرگذاری آمریکا در عراق، واشنگتن به دنبال طراحی منطقه سنی خودمختار در غرب عراق است، برخی مقامات نیز می‌گویند که این اقدام در پاسخ به تلاش احزاب شیعه عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور انجام می‌شود. ایجاد اقلیم سنی خودمختار در غرب عراق، طبق ادعاها، ایران را از استفاده مسیرهای زمینی برای دسترسی به سوریه و سواحل شرق مدیترانه محروم می‌کند.

 

ایجاد منطقه سنی تنها یکی از گزینه‌هایی است که واشنگتن برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه در نظر گرفته است . چنانچه آمریکا به لحاظ حضور نیروهایش در عراق به بن‌بست برسد، با جدیت به دنبال اجرای این پروژه خواهند رفت. این‌یک پروژه آمریکایی است و نه سنی و ما در مورد ایجاد یک دولت صحبت می‌کنیم و نه منطقه اداری».

 

جنایت، ترور و افشای هم‌دستی آمریکا با رژیم صهیونیستی در عراق باعث شد که لایحه قانون اخراج نظامیان خارجی از خاک عراق را تصویب کنند و از دولت خواستند همه توافق‌ها و همکاری‌های نظامی با آمریکا در قالب ائتلاف بین‌المللی را لغو کند؛ اما با تشدید اعتراضات مردمی به جهت اخراج نظامیان تروریست آمریکا، مقامات کردستان عراق از همان اول با خروج این نظامیان مخالفت کردند که زمینه تغییر راهبردی در دستور کار امریکا قرار داد. از این‌رو آن‌ها به دنبال این هستند تا نگاه جدیدی به اقلیم کردستان داشته باشند.

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار