اندیشکده «بروکینگز» در جدیدترین مقاله خود به دنبال چیست؟

یک اندیشکده آمریکایی مقاله‌ای در وب‌سایت خود منتشر کرد که حمله موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه عین‌الاسد می‌تواند آینده پایگاه‌ها و عملیات آمریکا را محدود کند که روزنامه «واشنگتن‌پست» هم آن را بازتاب داده است.
کد خبر: ۵۰۴۱
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳

در این مقاله که توسط «کریستوفر کلاری» استادیار علوم سیاسی دانشگاه ایالتی نیویورک و «کیتلین تالماج» عضو ارشد اندیشکده آمریکایی امنیت و اطلاعات نوشته شده است، آمده است: «موشک‌های ایران دقیق‌تر شده‌اند و این امر می‌تواند آینده پایگاه و عملیات آمریکا را محدود سازد. تا پیش از این حمله موشکی بسیاری از ارزیابی‌های منتشر شده از موشک‌های ایران بر این فرض استوار بود که این موشک‌ها تا حدودی دقیق هستند؛ اما تصاویر ماهواره‌ای از موشک‌باران ایران نشان می‌دهند که این ارزیابی‌ها احتمالاً اشتباه بوده است.

احتمال این‌که این موشک‌ها به اهداف مورد نظر برخورد کنند بیشتر از احتمال خطای آن‌ها است. این حمله همچنین احتمالاً نشان دهنده این است که ایران اکنون قابلیت به‌کارگیری موشک‌های نقطه‌زن کوتاه‌برد بالستیک را دارد و این بخشی از روند جهانی است که به سمت موشک‌های با دقت بالا رفته است».

بعد از حمله تلافی جویانه جمهوری اسلامی به پایگاه عین‌الاسد آمریکا در عراق، واکنش کارشناسان آمریکا و جهان به این سمت‌وسو کشاند که پایان هژمونی آمریکا کلید خورده، زیرا حمله جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکا در غرب آسیا اولین حمله‌ای است که بعد از فروپاشی جنگ سرد به هژمونی آمریکا آسیب زد و به این خاطر مقامات آمریکا در تلاش بودند تا این حمله تلافی جویانه جمهوری اسلامی ناکام جلو دهند؛ اما به‌مرور زمان و با انتشار عکس‌های پایگاه این واقعیت روشن شد که باعث شد، تحلیلگران و کارشناسان، آینده پایگاه‌های امریکا در غرب آسیا همراه با خطرات شدید توصیف کنند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار