القای بحرانی بودن شرایط اقتصادی با هدف فشار بر حاکمیت

لايحه بودجه 99 از نظر کارشناسان به دور از هرگونه اصلاحات ساختاري تهيه شده و در موارد متعددي با بيش‌برآوردي همراه است؛ بيش‌برآوردي‌هايي که طبيعتا فراتر از يک عدد مکتوب هستند و مستقيما روي سفره و وضع زندگي مردم اثر خواهند گذاشت. این موضوع همچنان واکنش های مختلفی را از سوی کارشناسان و رسانه‌های ضدانقلاب به وجود آورده است.
کد خبر: ۵۰۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

در همین راستا «کیهان لندن» در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: فرشاد مومنی معتقد است شاید بودجه سال ۱۳۹۹ یکی از معدود فرصت‌های باقی مانده باشد تا نظام مدیریت اقتصادی کشور بطور خاص و نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی، با اصلاح رویه‌ها و جهت‌گیری‌هایی که در سه دهه اخیر بارها تجربه شده و فاجعه‌آفرینی‌های آن به اندازه‌ای بوده که در گزارش‌های رسمی نیز آمده، به روال عادی بازگردند.

در سند لایحه بودجه سال ۹۹ و در ابعاد غیرمتعارف شاهد به راه انداختن موج جدیدی از آشفته‌سازی‌ها و تشدید عدم شفافیت‌ها به اسم اصلاح ساختار بودجه هستیم. آنچه عریان است، اینکه هیچیک از مشکلات ساختاری تاریخ بودجه‌ریزی کشور دست نخورده و در همان روالی که بنده اسم آن را پیشروی در باتلاق گذاشته‌ام ادامه دارد، حتی مشکلات ساختاری گسترش و تعمیق نیز یافته است. «اضافه‌گویی‌های غیرمتعارف درباره چشم‌انداز درآمدهای انتظاری» را طنز تلخ لایحه بودجه سال آینده خوانده و گفته که دولت در لایحه بودجه «بهم ریختگی‌های غیرمتعارف» کرده‌ است.

هدف اصلی بودجه ۹۹ آماده‌سازی کشور برای مذاکره یا فروپاشی اقتصادی از سوی دولت می باشد. هرچند این تحلیل‌ها از مسیر مرسوم و فنی بررسی بودجه خارج است اما این میزان از پیش برآوردهای درآمدی برای بودجه 99 برای بسیاری از کارشناسان نامعقول می باشد. چرا که اگر دخل و خرج بودجه ۹۹ با هم نمی‌خورد، می‌توان به شکل فنی آن را اصلاح کرد.

بنابراین نیت‌های سیاسی درون بودجه 99 توسط تیم اقتصادی دولت روشن می باشد. از سویی دیگر دولت هیچ اقدامی در جهت اصلاح وضعیت معیشتی مردم انجام نمی دهد و همچنان به دنبال عقب‌نشینی نسبت به خواسته‌های کشورهای غربی است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار