ادعای رسانه‎ های شرق آسیا مبنی بر مشارکت کره جنوبی در ائتلاف دریایی آمریکا علیه ج.ا.ا

بعد از حضور ژاپن در ائتلاف دریایی خلیج‌فارس گمانه‌زنی‌های مبنی بر مشارکت کره جنوبی در ائتلاف دریایی خلیج‌فارس منتشر شده است و اعلام شده که کره جنوبی یک ناوگان نظامی برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در آب‌های جنوبی ایران اعزام می‌کند.
کد خبر: ۴۹۹۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴


در این رابطه "خبرگزاری جوونگانگ ایلبو" در گزارشی نوشت: «شورای امنیت ملی کره جنوبی با استقرار یک یگان جداگانه جهت پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا مخالفت کرد اما تصمیم گرفت که مأموریت نیروهای ضربت فعلی در منطقه را توسعه دهد.

این اقدام به سئول این شانس را می‌دهد که هم‌زمان با همراه شدن با خواسته‌های واشنگتن، روابط خوب با تهران را نیز حفظ کند. این تصمیم را نیز می‌توان راهی برای راضی کردن واشنگتن بعد از فشارهای گسترده به سئول برای افزایش هزینه نظامی حضور نیروهای آمریکایی در کره جنوبی، دانست.

تصمیم پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس، بعد از ماه‌ها فشار واشنگتن به سئول اتخاذ شده و به‌احتمال زیاد بزرگ‌ترین حضور نظامی کره جنوبی در یک ائتلاف خارجی، بعد از حضور در جنگ عراق، خواهد بود». " نوح یانگ مین رئیس ستاد کارکنان کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی در نشست خبری که داشت اعلام کرد: « در بحث درباره موضوع حساس اعزام نیرو به منطقه پیشرفت‌های محسوسی در این نشست حاصل شد.


در پی حمله به سکوی نفتی آرامکو در عربستان، آمریکا تلاش کرد به بهانه تأمین امنیت کشتی‌های نفت‌کش، ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس تشکیل دهد. اگرچه می‌توان گفت که حضور کشورهای شرق آسیا در ائتلاف مذکور به دلیل فشار سیاسی ـ امنیتی آمریکا علیه آن‌ها صورت گرفته است.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد هدف میان‌مدت آمریکا از تشکیل این ائتلاف، بسترسازی برای احیای روابط سیاسی و امنیتی با کشورهای شرق آسیا در راستای مهار چین (در حوزه اقتصادی) و کره شمالی(در حوزه نظامی) است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار