دوقطبی شدن فضای سیاسی عراق بعد از شهادت «سپهبد قاسم سلیمانی» و «ابومهندس»

بعد از شهادت «سپهبد قاسم سلیمانی» و «المهندس» عراق، دچار نوعی سرگشتگی و آشفتگی سیاسی شده به طوری که این کشور به سمت‌وسوی یک شکاف سیاسی عمیق در حال پیشروی است.
کد خبر: ۴۹۹۴
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳


در این راستا "بغداد الیوم" نوشت: «هیئت‌های نظامی و سیاسی آمریکایی، با «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان و «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر و معاون او درباره پرونده‌های حضور آمریکا در داخل عراق و منطقه کردستان رایزنی کردند. در این دیدارها درباره روند تداوم حمایت کردها از بقای نیروهای آمریکایی و رد مسئله عقب‌نشینی آن‌ها از عراق یا لغو توافق‌نامه امنیتی و همکاری درباره احداث چهار پایگاه نظامی از جمله پایگاه «الحریر» در منطقه کردستان گفت‌وگو شد».


"آرتی" در مصاحبه با سرلشکر عبدالکریم خلف سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نوشت: «عراق در زمینه روابط امنیتی با ایالات‌متحده پیشنهادهایی دارد این پیشنهادها در چارچوب حفظ و احترام به حاکمیت ملی عراق است. بغداد تلاش خواهد کرد تا همه پرونده‌های مربوط به مسائل امنیتی را طوری با واشینگتن تنظیم کند که چیز با حاکمیت عراق مغایرت نداشته باشد.

مذاکرات امنیتی مذکور همچنان ادامه دارد»."المعلومه" در گفتگو با "کریم الخیکانی کارشناس امنیت در عراق" اضافه کرد: «آمریکا حضور عناصر جنایتکار داعش در عراق را تشدید می‌کند تا بتواند حمایت شورای امنیت را در نگه داشتن نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق به بهانه مبارزه با تروریسم به دست آورد. واشنگتن ممکن است به سمت اخراج رهبران جنایتکار داعش که برای آموزش آن‌ها در پایگاه‌های خود به‌ویژه التنف و الحسکه تلاش می‌کنند، حرکت کند تا آن‌ها را به سمت عراق سوق دهد».


با توجه به روند تحولات اخیر به نظر می‌رسد، گروهی به دنبال فراهم کردن زمینه‌ای برای نگه داشتن نیروهای نظامی آمریکا در عراق هستند که پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه این روند احتمالاً اعتراضات در عراق تشدید شود. زیرا این رویکرد متضاد با خواسته‌ای مردم معترض در عراق هست.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار