افزایش هجمه به شورای نگهبان بعد از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت نامزدها و رد صلاحیت 90 نماینده مجلس

با اعلام نتیجه بررسی صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان، شاهد آغاز موجی رسانه ای از سوی اصلاح طلبان علیه شورای نگهبان هستیم. در ادامه واکنش ها به دلایل رد صلاحیت برخی از نمایندگان مجلس، سخنگوي شوراي نگهبان در اظهار نظري گفت كه ۹۰ نفر از نمایندگان فعلی مجلس، از سوی هیات‌های نظارت ردصلاحیت شدند که اکثر آنها به دلیل سوءاستفاده مالی و اقتصادی بوده است. این اظهارات کدخدایی هجمه های اصلاح طلبان علیه شورای نگهبان را شدت بخشده است.
کد خبر: ۴۹۸۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷

 گفتنی است براساس اعلام احراز صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، در روز یکشنبه ۲۲ دی ماه برخی از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب ردصلاحیت شدند که در واکنش به این اقدام شورای نگهبان رئیس جمهور گفت: مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ و یا۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند، ببینیم از چند جناح ۱۷۰۰ نفرکاندیدا هستند؟ ۱۷ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، ۲ هزار عدد وجود داشته باشد.

 

به نظر می­رسد اظهارات روحانی در خصوص شورای نگهبان و رد صلاحیت برخی از چهره‌­های اصلاح­‌طلب کلید واژه­ای است که به نوعی می توان آن را فرمان هجمه به شورای نگهبان تلقی کرد چرا که بعد از اظهارات رئیس جمهور در مورد رد صلاحیت­ها، شاهد آغاز موجی رسانه ای علیه شورای نگهبان هستیم که محور مشترک آنها متهم ساختن شورای نگهبان به داشتن رویکرد سیاسی و جناحی است.

 

در این میان از نکات مشترکی که در اظهارات منتقدین به شورای نگهبان قابل مشاهده است کاهش شدید مشارکت عمومی در انتخابات پیش رو در صورت عدم تجدید نظر شورای نگهبان در مورد اصلاح­طلبان رد صلاحیت شده است. اصلاح­‌طلبان به این ادعا که در انتخابات پیش رو با کاهش مشارکت عمومی مواجه هستیم تلاش می کنند حاکمیت و شورای نگهبان را با طرح این موضوع که در صورت نبود اصلاح طلبان در چرخه­ی انتخابات باید شاهد افت شدید مشارکت در انتخابات باشیم که مقصر اصلی آن نیز شورای نگهبان معرفی می شود.

 

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار