موج سواری با ادعای ضرب و شتم «نرگس محمدی»؛اهداف و سناریوها

بر اساس ادعای نرگس محمدی او در جریان انتقال به زنجان مورد ضرب و شتم مأموران امنیتی و رئیس زندان قرار گرفته است که این ادعا با واکنش روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر کذب بودن همچنین برخوردی روبرو شد.
کد خبر: ۴۹۸۳
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵

دیدار مدیا -خبر ضرب و شتم «نرگس محمدی» مورد توجه دستگاه‌های تبلیغاتی ضدانقلاب و برخی اصلاح‌طلبان تندرو درون کشور قرار گرفت. این مسئله دستاویز هجمه رسانه ای به وضعیت حقوق‌بشر و حقوق زندانیان در کشور شده است. علی رغم تکذیب ضرب و شتم نرگس محمدی توسط مراجع قانونی، همچنان رسانه های ضدانقلاب و اصلاح طلبان تندرو بر این موضوع تاکید دارند.

 

 

رصد اخبار

کانال تلگرامی مصطفی تاجزاده: نامه جمعی از زندانیان سیاسی اندرزگاه ۷ زندان اوین درباره وضعیت پیش آمده برای خانم نرگس محمدی: خبر برخورد فیزیکی رئیس و برخی از پرسنل زندان اوین با خانم نرگس محمدی، زندانی محبوس در زندان اوین، باعث جریحه دار شدن افکار عمومی و فشار روانی مضاعف بر سایر زندانیان سیاسی گردیده است. با وجود تکذیب شتابزده این خبر از سوی برخی مسئولان سازمان زندانها و سخنگوی قوه قضاییه، ما به دلیل مدیریت غیرمسئولانه و تنش‌زای ریاست این زندان، دلیل موجهی برای باورناپذیر بودن ادعای خانم نرگس محمدی، نمی‌یابیم.ضمن ابراز نگرانی شدید از آنچه رخ داده و محکوم کردن هرگونه رفتار و برخورد خشونت آمیز و خارج از حوزه قانون و مدنیت، از مسئولان ذیربط می‌خواهیم که با اقدامی فوری، جدی و عاری از تعصب، ضمن تعیین کمیته‌ای مستقل برای بررسی زوایای گوناگون مسئله و خاصه واقعه اخیر و همچنین اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف، مانع از تکرار وقایعی شوند که به دلیل بی تدبیری و سوء مدیریت و تمایل برخی از مدیران به ابراز قدرت، رخ می‌دهد و منجر به هزینه‌های سنگین و جبران ناپذیر می‌شود.

رادیو فردا: نرگس محمدی پس از اینکه در همبستگی با اعتراض‌های آبان ۹۸ تحصن کرد، اجبارا از زندان اوین به زنجان منتقل شد

روابط عمومی زندان اوین با صدور اطلاعیه‌ای اخبار مربوط به ضرب و شتم نرگس محمدی در حین انتقال او به زندان زنجان را تکذیب کرده است.در این اطلاعیه آمده که انتقال نرگس محمدی به زندان زنجان با دستور قضایی بوده و «به عنوان شهر موطن او انجام شده است».نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، که روز چهارشنبه، چهارم دی، از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شده، با انتشار نامه‌ای اعلام کرد که هنگام انتقال، شخص رئیس زندان اوین با همراهی چند مرد دیگر او را مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌ است.

کانال تلگرامی سحام نیوز: به نقل از مصطفی تاجزاده: به گفته خانم نرگس محمدی رئیس و بعضی ماموران زندان وی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. وظیفه قانونی و اخلاقی رئیس  قوه قضاییه رسیدگی فوری و بیطرفانه به شکایت این آزاده در بند و گزارش نتیجه بررسی‌ها به مردمی است که احساساتشان جریحه‌دار شده، نگران وضعیت زندانیان اند‌.

پیام زهرا رهنورد از زندان اختر:آیا جمهوری اسلامی، کینه شخصی به نرگس محمدی دارد؟ آیا غیر از این است که این کینه دارای ریشه‌ای عمیق و با سابقه، در ارتباط با زنانی است که ضدظلم و تبعیض و خواهان آزادی‌های مدنی ملتمان هستند؟ آیا مرگ زهرا کاظمی که با ضرب و شتم دست اندرکاران انجام شد کافی نیست که زندانبانان را از ارتکاب قتلی مجدد که در اثر خشونت‌هائی این چنینی پیش می‌آید به وحشت اندازد؟آیا محروم کردن یک مادر از دیدار فرزندان در مراحل رشد و در آغوش گرفتن نوگلانش خوی تشنه خشونت آمران و عاملان را کفایت نمی‌کند که حال به ضرب و شتم و تبعید او هم اقدام کرده‌اند؟ اگر قوه قضائیه آنچنان که ادعا می‌کند در پی اعاده حق زندانیان و جبران مافات گذشته هاست، و اگر لایحه "صیانت و کرامت و تامین امنیت بانوان" یک شعار تو خالی نیست، ضارب را مجازات کند و در بهبود شرایط خانم نرگس محمدی و روند آزادی ایشان و سایر زنان زندانی تسریع نماید وگرنه خیلی زود دیر می شود.

برنا/ سهیلا جلودارزاده: شاهد خشونت علیه زنان به خصوص زندانیان سیاسی در زندان هستیم . نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ارتباط با خبر ضرب و شتم نرگس محمدی گفت: نرگس محمدی مثل هر ایرانی دیگری حق دارد بر اساس قانون از حقوق خود دفاع کند. خشونتی که بر او اعمال شده از طرف هیچ ایرانی و هیچ زن ایرانی قابل قبول و پذیرفته نیست. امیدواریم در این خصوص مذاکرانی از طرف فراکسیون زنان، با مقامات قضایی صورت گیرد تا این شرایط نامناسب مرتفع شود.افراد را به خاطر بیان برخی حرف‌ها محکوم می‌کنیم بعد همان حرف را مسئولین می‌زنند. نماینده مردم تهران در مجلس با بیان این جمله که نرگس محمدی برانداز نیست، ادامه داد: همه چیز شفاف است تا جایی که من در جریان هستم نرگس محمدی نقطه نظرات سیاسی داشته و فرد براندازی هم نیست که فکر کنیم شرایط خیلی حادی دارد.

پروانه سلحشوری: "نقل است از گاندی کسی که خشونت می‌ورزد ضعیف است، و چون منطق ندارد با خشونت پاسخ می‌دهد. نرگس محمدی، نماد ایستادگی‌ است که در مقابلش کم آورده‌اند." او از دستگاه قضایی انتقاد کرد و نوشت: "مانده‌ام عدالت پیامبر و علی (ع) کجا، و عدالت این دستگاه قضا به نام اسلام کجا؟"

دویچه وله: مسئولان زندان اوین  ضرب و شتم نرگس محمدی هنگام انتقال به زندان زنجان را رد کردند. برادر  نرگس محمدی خبر داد که به دنبال انکار ضرب و شتم نرگس توسط غلامرضا ضیایی، خواهرش روز شنبه ۷ دی‌ماه  آثار جراحت‌های وارد شده به بدنش را در پزشکی قانونی ثبت کرد

 

 

 

 

 

تحلیل وقایع:

 

بعد از انتقال نرگس محمدی از زندانیان جرایم امنیتی که به علت همکاری با داعش و تبلیغ علیه نظام مراحل محکومیت خود را طی می‌کرد. به زندان زنجان، به نظر می رسد طرح مجدد ادعای ثابت نشده نرگس محمدی از سوی رسانه های اصلاح طلب و ضدانقلاب با هدف فشار بر مسئولان قوه قضاییه و تحریک احساسات عمومی نسبت این اتفاق باشد.

نرگس محمدی که برای حمایت از اغتشاشات ابان ماه کشور ،در چهلمین روز درگذشت قربانیان به همراه هفت نفر دیگر دست به تحصن زده بود جنجال ساز شد.وی نظام و نیروهای امنیتی را به ضرب و شتم خود متهم کرده است. تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی  در حمایت از او گفت محمدی هنگام انتقال از زندان اوین به زندان زنجان مورد ضرب و شتم قرار گرفه است.

رحمانی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که غلامرضا ضیایی، رئیس زندان اوین در ضرب و شتم دخالت داشته و چندبار خانم محمدی را به دیوار کوبیده است.

به‌گفته رحمانی، "در جریان درگیری ماموران، دستان نرگس زخمی شده و همراه با خونریزی بوده است." رحمانی نوشته است "این تبعید اجباری" بدون "ابلاغ حکم انتقال" بوده است و در حالیکه ماموران اطلاعات حضور داشتند، دست محمدی خونریزی داشته و "چند جای بدنش کبود شده است".

خانم محمدی به همراه چند زندانی دیگر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در اعتراض به کشتارهای اعتراضات آبان ماه در آستانه چهلم کشته‌شدگان تحصن خواهد کرد.

وبسایت بیدارزنی ضمن گزارش انتقال خانم محمدی به زنجان نوشته است که "هر هشت زن زندانی متحصن، در چند روز گذشته ممنوع‌الملاقات شدند و تلفن بند زنان به طور کامل قطع شده است."

با همه تفاسیر گفته شده و هزینه‌ای که در مجامع حقوقی بین الملل برای کشور تراشیده شده است، بهتر است قوه قضاییه با شفاف‌سازی نسبت به فرایند انتقال زندانیان،  جلوی این دست اتفاقات و ایجاد هزینه برای کشور را بگیرد.

 

 

 

 

 

نظریه [آینده‌ ‌پژوهی]:

به نظر می رسد طرح مسئله ضرب و شتم نرگس محمدی در راستای القای شکاف بین مردم و حاکمیت اتفاق افتاده است.اینطور که با ظالم نشان دادن نظام و مظلوم جلوه دادن محکوم امنیتی مثل نرگس محمدی، افکارعمومی را به عنوان مطالبه گر حق در مقابل نظام قرار دهند. این فرآیند در مسیر پروژه فروپاشی اجتماعی و تعمیق گسست بین طبقات اجتماعی است.در این پازل نقش زنان بعنوان جنسیت لطیف و قابل ترحم مطرح است.تلاش می شود با پروپاگاندای رسانه‌ای و هجمه ، مسائل حقوق بشر به ویژه زنان به یک درد مزمن برای نظام تبدیل شود. استراتژی دشمن در این پروسه، استراتژی دارکوب به معنای تکرار مکرر یک مسئله است.چیزی که این روزها در مورد مسائل مختلف حقوق بشری در کشور مشاهده می شود. پیاده نظام این لشکرکشی رسانه ای هم امثال مسیح علینژاد و شیرین عبادی هستند. به ویژه در مسئله نرگس محمدی چون وی جانشین شیرین عبادی در کانون حقوق بشری است، نقش شیرین عبادی پررنگ به نظر می رسد.عبادی برنده جایزه صلح نوبل است و  با لابی رسانه ای که به واسطه مخالفت با اسلام و انقلاب به دست آورده از ظرفیت رسانه ای دشمن برای تقویت پروژه فروپاشی اجتماعی استفاده خواهد کرد.

جریان فمنیستی هم از مسئله ضرب و شتم نرگس محمدی برای ایجاد فضای تبلیغی علیه حاکمیت و پیشبرد اهداف خود بعنوان متولی حقوق زنان آزادی‌خواه استفاده خواهد کرد.

 

سناریوهای محتمل:

اول: با توجه به حمایت شیرین عبادی و دیگر عناصر ضد انقلاب خارج نشین و فعال در حوزه حقوق بشری از نرگس محمدی، در روزهای آینده ابعاد دیگری از برخورد با زندانیان سیاسی (امنیتی) در کشور گشوده خواهد شد و تلاش می‌شود تا این مسئله در ادامه بازداشت های اغتشاشگران در ابان ماه، تازه نگه داشته شود.

 

دوم: ممکن است آتنا دائمی، مهره بعدی باشد  که ضد انقلاب و دستگاههای رسانه‌ای آنان برای برجسته کردن و قرار دادن او در مقابل دستگاههای امنیتی و قضایی از او استفاده کنند. قرائن این مسئله هم  واکنش خانواده و خواهر آتنا دائمی به وضعیت او بعد از تحصن در چهلمین روز کشته شدگان آبان ماه است.

سوم: با توجه به انتصاب جدید در دستگاه قضایی و جایگزینی علی باقری ‌کنی به جای محمدجواد لاریجانی در ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، احتمالا تلاش هایی در جهت خدشه به چهره علی باقری‌کنی در ابتدای مسئولیتش وارد خواهد شد. با توجه به حضور باقری‌کنی در مذاکرات هسته‌ای به همراه سعید جلیلی و چهره دیپلماتیک وی، تلاش می شود در بدو امر از وی چهره‌ای ضد حقوق بشری ترسیم شود تا ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نتواند کارکردهای درستی در دفاع از نظام در مجامع بین المللی داشته باشد.

چهارم: با برجسته شدن خبر ضرب و شتم نرگس محمدی و باز شدن پای پزشکی قانونی به پرونده، با توجه به تمرکز ویژه رسانه ها روی این اتفاق، احتمالا این مسئله دستاویز تحریم های حقوق بشری یا اقلا موضع گیری منفی مجامع حقوق بشری علیه کشور خواهد شد

 

 

 

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار