بررسی ابعاد مختلف هم‌افزایی در میان کشورهای عضو محور مقاومت با هدف خروج آمریکا از منطقه

تحولات این هفته نشانگر سه موضع یکی حمله تروریستی آمریکا و به شهادت رساندن «سپهبد قاسم سلیمانی» ـ «المهندس» و دوم حمله تلافی جویانه جمهوری اسلامی به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوم واکنش جدی اعضای محور مقاومت خصوصاً حشد الشعبی بوده است.
کد خبر: ۴۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲

دیدار مدیا - به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیل این‌که چنین رویکرد و واکنش‌های در این هفته از سوی محور مقاومت و جمهوری اسلامی دیده شود. سابقه این دو شهید در مهار گروه‌های افراطی در عراق و سوریه، بلافاصله واکنش مردم در کشورهای عضو محور مقاومت علیه آمریکا در پی داشت. چراکه این دو شهید نقش اجرای وحدت و اتحاد در منطقه داشته. ازاین‌رو باعث شده محور مقاومت و کشورهای که سابقه درگیری با داعش داشته‌اند، سریع و قاطع به دنبال پاسخگوی به حمله تروریستی آمریکا باشند. که بعد از چند روز جمهوری اسلامی واکنش تلافی جویانه عملی کرد و از آنجایی که اعضای محور مقاومت بر این باورند که آمریکا باید از غرب آسیا خارج شود و اعلام داشته‌اند تا آن‌ها از این منطقه خارج نشوند حمله تلافی جویانه علیه آن‌ها وجود خواهد داشت. با این اوصاف در گزارش ابتدا به گزاره‌ها و اخباری که در ذیل این واکنش‌ها به کار گرفته شده اشاره، سپس به تحلیل و سناریوهای پیشروی آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

رصد اخبار

موازین نیوز/ گزارش تحلیلی: تمامیت ارضی عراق در معرض نقض مکرر قرار گرفته است که تازه‌ترین آن حمله به [ابومهدی مهندس]، معاون سازمان الحشد الشعبی بود که به قول مرجعیت عالیقدر عراق، (قهرمان پیروزی بر داعش) است. ما متحصنان میدان التحریر، این گستاخی و وحشی‌گری سیاست آمریکا در نقض حاکمیت کشور عزیزمان را با جنایات ترور شخصیت‌های عراقی که در میدان‌های جهاد و مبارزه با پلیدترین گروه‌های تروریستی دنیا حماسه آفریدند و پیروزی بزرگ را بر آن‌ها محقق کردند، محکوم می‌کنیم. معترضان عراقی  ضمن طلب مغرفت و رحمت برای شهدای اخیر و شهدای الحشد الشعبی عراق، دولت آمریکا را «تروریست» خواندند و تأکید کردند که تحصن آن‌ها در میادین اعتراض به این کشور مجوز و حق این را نداده است که هر طور دلش بخواهد در عراق، رفتار کنند و هر کاری را که بخواهند انجام دهند. ما به شما متذکر می‌شویم که ما عراقی‌ها هرگز به شما اجاره نمی‌دهیم در خاک ما بمانید ما با حضور شما [در عراق] مبارزه می‌کنیم؛ زیرا عراق متعلق به عراقی‌هاست.

المیادین/ گفتگو/ ابومجاهد البریم:[1]ما به شهید سلیمانی وفاداریم و راه او را ادامه خواهیم داد. ما با رهبران جبهه مقاومت در  سطح بالای هماهنگی به سر می‌بریم و آماده هر احتمالی هستیم.

المیادین/ گفتگو/ عباس زکی[2]: ما سلیمانی را چه گوارا خاورمیانه می‌دانیم و ترور او پیامدهای خطیری برای منطقه به همراه خواهد داشت. آمریکا بهای سنگینی برای ترور سلیمانی خواهد پرداخت.به آنهایی که خود را در دایره آمریکا و اسرائیل قرار داده اند می‌گوییم که کمی صبر کنید. پاسخ به ترور سلیمانی ناگوار خواهد بود. امروز آمریکا دیگر نظام تک قطبی در جهان نیست یک قدرت نظامی در جهان به نام روسیه و یک قدرت اقتصادی به نام چین وجود دارد. آمریکا خون ما می‌ریزد و دیگر به دنبال راه حل دو کشوری نیست.ما به راهبردی جدیدی برای مواجهه با اشغالگران نیاز داریم

تلگرام/ جنبش النجبا:[3]قافله جهادی که این دو شهید بزرگ آن را فرماندهی کردند، با هجرتشان متوقف نخواهد شد؛ چرا که هدف آن در راستای زوال پایگاه‌های شوم شما و دست‌نشانده‌ی شما اسرائیل، ثابت خواهد بود. خون این دو شهید بزرگ آتشی در دل‌مان را شعله‌ور کرد که جز با به‌خاک کشیدن بینی‌تان بر زمین آرام نخواهد گرفت. چگونگی و زمان پاسخ  به آمریکا را ما تعیین می‌کنیم و شما جز جهنمی که ما برایتان مهیا می‌کنیم، راهی نخواهید داشت. از این رو موشک‌ها آماده شده و سلاح‌ها مسلح شده و نیروها در آماده باش به سر می‌برند تا فرمان صادر شود و جهنمی برایتان به پا کنیم که سربازهای اشغالگرتان قبل از دوزخ در آن گداخته شوند. این جنبش عراقی گفت زمانی که شهید سلیمانی در میان ما بود دسیسه‌های شوم شما را ناکام گذاشتیم اما اینک پس از شهادت او زمان از بین بردن فتنه‌گر فرا رسیده است. شما اشتباه کردید و این اشتباه برایتان گران تمام می‌شود. شما جنگی را انتخاب کردید که انتهای آن به دست شما نیست بلکه آغاز آن پایان شما خواهد بود.

وبسایت حشد الشعب/ کتائب حزب‌الله: دعوت می‌کنم تا مجالی برای ثبت‌نام مشتاقان شهادت به منظور انجام عملیات شهادت‌طلبانه علیه نیروهای تجاوزگر باز شود. باعث افتخار من است که به عنوان اولین داوطلب ثبت نام کنم و اگر خدا بخواهد اولین شهید باشم.

المسیره/ بیانیه/ انصارالله: آمریکا با این تجاوز، جنایتی جنگی در حق کل امت [اسلام] و کل محور مقاومت و مسئله فلسطین مرتکب شد. واشنگتن گمان می‌کند که از شهید [قاسم] سلیمانی خلاص شده است. خون وی بیش از زمان حیاتش، آنان را دنبال خواهد کرد  با شهادت همزمان این دو قهرمان، الگویی زنده از عظمت جهاد در راه خدا» و «وحدت جبهه‌ها و میادین» جهاد به نمایش گذاشته شد و «شایسته است که مردم منطقه بدانند که امنیت و ثبات آنان مرهون پیش بردن طرح آزادی و رهایی تا اخراج آخرین سرباز اشغالگر آمریکایی است.

السومریه/ بیانیه/ هادی العامری:[4]با اندوه و تأسف بالایی به سوگ مجاهد بزرگ حاج ابومهدی المهندس نائب رئیس الحشد الشعبی که همراه با سه تن از مجاهدین به دست دشمن آمریکایی در فرودگاه بغداد در پی استقبال از  فرمانده بزرگ حاج قاسم سلیمانی، به شهادت رسید نشسته‌ایم. این اقدام جنایتکارانه کثیف را محکوم و تأکید می‌کنیم که این اقدام جز افزایش عزم و اراده در ادامه دادن به مسیر جهاد و فداکاری در راه اصول و ارزش‌های الهی چیز دیگری در پی ندارد.

وبسایت حشد الشعبی/ بیانیه/ کتائب حزب الله عراق[5]: کشته شدن برای ما عادی است. شهادت افتخاری برای ماست. سردار سپاه اسلام فرمانده مجاهد حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس مجاهد غیور و تنی چند از مجاهدین مدال شهادت را از دستان نفرت انگیزترین مخلوقات و به پلیدترین شیوه خیانت  گرفتند. این جنایتکاران نمی‌دانند که ما هزار سلیمانی و هزار ابومهدی خواهیم شد. این جنایتی که نخستین رژیم تروریست دنیا مرتکب شد، عراق، منطقه و جهان را در نقطه عطف خطیری قرار داد که پیامدهای آن می‌تواند کشیده شدن به سمت جنگی با عواقب غیر قابل پیش بینی باشد و بی تردید عواقب وخیم آن را آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای محور شرارت و تروریسم متحمل می‌شوند که بهای سنگینی برای آن خواهند داد. آمریکا بار دیگر نشان داد که به عراق به عنوان یک کشور مستقل نگاه نمی‌کند، بلکه عراق را یک پایگاه نظامی می‌داند که از آنجا به شرافت ملت آن تعرض کرده و بر آن سلطه گری می‌کند. جنایات تروریستی آمریکا در القائم و فرودگاه بغداد ثابت می‌کند که آمریکایی‌ها اشغالگری تازه و کودتایی خونین را بر عراق اعمال کرده‌اند. از همین رو گروه‌های سیاسی عراق  هم اکنون در محک آزمایش هستند؛ یا تسلیم می‌شوند و کاملا به زانو در می‌آیند تا آمریکا هر جور بخواهد سرنوشت عراق را به بازی بگیرد یا اینکه با اتخاذ موضعی شرافتمندانه در برابر آمریکایی‌ها بایستند و حتی بدون تصویب قانونی در پارلمان عراق خواهان خروج آنها شوند..

مدل ایست/ بیانیه/ حسن الکعبی:[6]بررسی حمله ناجوانمردانه امریکایی‌ها که منجر به شهادت گروهی از مومنان و مقاومان قهرمان شد، از پارلمان می خواهیم فردا شنبه جلسه‌ای فوق العاده برگزار کند. وقت آن فرا رسیده است که به بی‌توجهی و بزرگ‌بینی امریکایی‌ها در عراق پایان داده شود، هر روز دروغ بودن ادعاهای امریکایی‌ها و بی‌توجهی آنان به حاکمیت عراق روشن می شود.  جلسه فردای پارلمان برای اتخاذ تصمیمات اساسی برای پایان دادن به حضور امریکایی‌ها در عراق اختصاص داده خواهد شد. حمله امروز امریکایی‌ها تنها به شخصیت‌های یاد شده نبود بلکه این حمله، روحیه انقلابی‌گری بین المللی و جهاد را مورد هدف قرار داد اما ما به آنها می گوییم که این اقدامات تاثیری بر عزم و مجاهدت ما نخواهد گذاشت.

المعلومه/ گفتگو/ جاسم البیاتی:[7] آمریکا بر گروه‌های کردی و سنی در پارلمان فشار خواهد آورد تا مانع تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق شوند. پارلمان نیز اکنون به دو دسته درباره این مسئله تقسیم شده و به دلیل همین فشارها از اتخاذ موضعی واحد در قبال مقابله با اشغالگری آمریکا پرهیز می‌کنند. تنها گزینه برای مقابله با اشغالگری آمریکا، فشار مردم و تظاهرات میلیونی علیه نقض صورت گرفته علیه حاکمیت عراق است.

السبیل/ گزارش تحلیلی: در مراسمی که امروز به مناسبت شهادت سردار سلیمانی در شهر غزه برگزار شد پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی آتش زده شد. این مراسم در میدان «الجندی المجهول» واقع در مرکز نوار غزه برگزار شد و گروه‌های مختلف فلسطینی مانند «الجبهه الشعبیه»، حماس، جهاد اسلامی، «لجان المقاومه»، «الساعقه»، «المقاومه الشعبیه»،«المجاهدین»، «الاحرار» و جبهه مبارزه مردمی در آن مشارکت کردند.

المیادین/ گفتگو/ لیلی خالد[8]: خواستار پاسخ سیاسی و نظامی به ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی شد. زمان آن رسیده که همه گروه‌های مقاومت در کنار هم بجنگند و پاسخ جنایت و ترور [سردار قاسم] سلیمانی را بدهند و ترامپ این را کاملاً حس کند. پاسخ به این ترور باید در آن واحد هم سیاسی باشد هم نظامی. از اعضای پارلمان عراق می‌خواهم که همه برای پایان دادن به ارتباط با جنایتکار آمریکایی که در منطقه فساد می‌کند، تاین سیاستمدار فلسطینی خطاب به سردار سلیمانی گفت: به ایشان می‌گویم که تو فرزند فلسطین هستید و فلسطین محال است فرزندان خود را فراموش کند. برای همین الان [امروز شنبه] در غزه برای ایشان مراسم ترحیم برگزار کرده‌اند و این دلالت بر محبت متقابل و وفاداری به شهدا است. امروز زمان آن رسیده که کل اعضای مقاومت و کل محور مقاومت در کنار هم برای پاسخ به این جنایت تلاش کنند. اینکه ترامپ آمده و اعلام می‌کند که فردی را ترور کرده‌اند معنایش این است که او رئیس دولت نیست، رئیس یک تیم خرابکار است که افراد را تحت پیگرد قرار میدهد نه دولت‌ها را... .

توییتر/ مقتدی صدر: ای فرزند عشرت‌کده و قمارخانه‌ها و باشگاه‌های شبانه،‌ آیا ملتی را به گرسنگی تهدید می‌کنی؟ آیا گمان می‌کنی پول‌های حجاز (کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس)،‌ خیانت‌کاران و زرادخانه‌های جنگی به نفع تو خواهند بود؟ اگر تسلیم شوید ما دانش‌آموزان صلح هستیم و اگر جنگ کنید ما دانش‌آموزان جنگیم و پیشتر نیز در این باره به ما اطلاع دادید. امروز نیت‌های شما برملا شد چون کسی که دیروز خواستار آزادسازی عراق بود امروز به دنبال به زانو در آوردن ملت است. آیا ویتنام را فراموش کردی یا مشتاق باتلاق دیگری هستی و با ارتش گسترده‌ای روبرو شوی که اول این ارتش در بصره و پایان آن در دهوک (شمال عراق) باشد.

آسوشیدپرس/ گزارش تحلیلی: «حسین سلامی» در مراسم «قاسم سلیمانی» اظهار کرد؛ حرف آخر را اول می زنم انتقامی سخت، محکم، پشیمان کننده، قاطع و تمام کننده می‌گیریم؛ شما مردم مطمئن و آرام باشید. آنها که می‌خواهند با پرتاب سنگ ریزه ها خورشید را خاموش کنند اشتباه می‌کنند این سنت جنایتکاران عالم است که نمی‌فهمند، نمی‌توانند با خورشید بجنگند. قاسم سلیمانی خورشید پر فروغ عالم اسلام است و زنده‌تر از همیشه امروز راهی را گشوده که مطمئناً به پیروزی نهایی مسلمانان و شکست قاطعانه استکبار خواهد انجامید. توصیف ابعاد شخصیت او برای بنده حقیر ممکن نیست؛ قاسم سلیمانی در عین اینکه فرمانده ای باصلابت و با وقار بود و همه شکوه ایمان را در قامت خود متجلی می‌کرد و ظهور می‌داد اما بسیار متواضع بود. می دانم که او در درون خویش هرگز خود را برتر از هیچ سربازی ندید. درجه بر روی دوش او هرگز تفاخر و تکبر را در او زنده نکرد او همه این رذائل را کشته بود. در عین حال که بسیار جدی و سخت گیر بود همه می‌دانند دریای مهربانی بود عاطفه او زبان زد همه بود. او شخصیتی جدی اما عاطفی بود؛ دقیقاً مظهر مجسم اشدا علی الکفار رحما بی نهم بود. سینه‌اش در مقابل کفار همچون صخره‌های استوار کوه‌های بلند مستحکم بود اما در مقابل مؤمنان و مردم نرم خو، آرام با لبخندهایی ملیح زیبا و نازنین می‌درخشید. خدایا چگونه طاقت بیاوریم مظهر این‌همه زیبایی را امروز از خود جدا کنیم هرچند او به معراج می‌رود و راه صعود را می‌پیماید و به آسمان می‌رود.

الغد/ گزارش تحلیلی: از به صدا درآمدن آژیرهای خطر در کنسولگری آمریکا در اربیل عراق خبر داد. این خبر هنوز به صورت رسمی تأییدنشده است. فعال شدن آژیر خطر کنسولگری آمریکا، «آزمایش» بوده است. پیش از این هم برخی منابع در خبری تأییدنشده و غیررسمی از برخورد ۵ فروند راکت با پایگاه نظامی «التاجی» عراق خبر دادند.

توییتر/ محمد علی الحوثی[9]: آنچه ایرانی‌ها درباره ادامه پاسخ اعلام کردند از مهم‌ترین عوامل بازدارنده است؛ سلاح‌های آمریکایی و دولت این کشور که ملت یمن را می‌کشند در عراق و غیره نیز دست به کشتار می‌زنند؛ جنگنده‌های آمریکایی که کودکان، زنان، مردان، قضات، پزشکان، امدادگران و غیره را در یمن کشتند همان‌هایی هستند که سلیمانی و المهندس را کشتند.

المیادین/ مصاحبه/ بثینه شعبان[10]: شهادت سردار سلیمانی فرصت اتحاد تمام آزادگان جهان برای مقابله با ظلم و تروریسم را فراهم کرد. معتقدم که واکنش به ترور سلیمانی بزرگتر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم. ترور سردار سلیمانی هدف قرار دادن تمام محور مقاومت بوده و شهادت وی آغاز جدیدی برای محور مقاومت در مقابله با تروریسم است. ترور سردار سلیمانی کاملا به نفع صهیونیست‌ها بوده و در راستای منافع ملت آمریکا نبوده

المیادین/ بیانیه/ جنبش مقاومت اسلامی نجباء عراق: از ایران برای کمک به عراق در بازگرداندن حاکمیت و جایگاهش با هدف قرار دادن پایگاه‌های اشغال شده از سوی نیروهای آمریکا تشکر می‌کنیم. چشم‌هایتان را نبندید که انتقام خون شهید «المهندس» با دست‌های عراقی‌ و تا خروج آخرین نظامی شما گرفته خواهد شد.

النشره/ بیانیه/ جنبش الأمه: تجاوزهای امپریالیستی و صهیونیستی و قتل و جنایت بدون محاکمه برای همیشه تمام شد و امروز محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح آمادگی قرار دارد تا تجاوزکار را به قصاص عادلانه‌اش برساند؛ هر اقدامی با اقداماتی مضاعف پاسخ داده خواهد شد. محاکمه آمریکا به دلیل جنایت عمدی در ترور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده الحشدالشعبی عراق و همراهان آن‌ها عملاً آغاز شده است؛ اولین پاسخ موشک‌های پشت سر هم بود و پایگاه «عین الاسد» آمریکا در عراق شاهد ده‌ها کشته و زخمی بود بعلاوه خسارت‌های زیادی که به خود پایگاه وارد شد. راه‌حلی در برابر قوای استکباری جز رفتن از منطقه وجود ندارد و «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق این موضوع را اعلام کرده است.

المسیره/ سخنرانی/ عبدالملک الحوثی[11]: امت اسلام با دشمنانی آشکار روبرواست، افزود، در مقدمه این دشمنان،  آمریکا و اسرائیل هستند که با توطئه‌های شیطانی به دنبال ضربه زدن به امت اسلام هستند، آن‌ها پیشوایان کفر در عصر حاضرند. شر آمریکا حتی به ملت‌های غیر اسلامی هم رسیده که از جمله آن می‌تواند به بمباران شیمیایی ژاپن و جنگ ویتنام اشاره کرد.

توییتر/ ابو آلاء الولائی:[12]نیروهای مقاومت بیش از ۱۷ هزار آمریکایی را در عراق کشتند و آمریکا گفت که آن‌ها فقط ۴۵۰۰ نفر بودند؛ سپس به دولت و مقاومت عراق برای امضای توافقنامه متوسل شد و سپس [از عراق] عقب‌نشینی کرد و گفت که به این توافقنامه عمل نمی‌کند. آمریکا پدر و مادر دروغ است، این کشور امروزه نیروی انسانی، سرمایه مالی، عزت و تاریخش را از دست داده و باز می‌گوید که "اوضاع وفق مراد است".

المنار/ گزارش تحلیلی/ نبیه بری[13]:ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و برخی از فرماندهان الحشد الشعبی یک تنش‌آفرینی خطرناک است که معادلات درگیری در منطقه را تغییر می‌دهد. مطلوب این است که دولتی ملی‌گرا و عامل اطمینان مردم روی کار آید و تمامی گروه‌های لبنانی را نمایندگی کند. اکنون زمان شانه خالی کردن از مسئولیت‌ها و پرداختن بیهوده به نوع و شکل دولت نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تحلیل:

به شهادت رساندن «سپهبد قاسم سلیمانی» و «ابو مهدی المهندس» شروع به موضع‌گیری اعضای محور مقاومت شد. که یک اتحاد جدید در میان اعضای محور مقاومت ایجاد نمود که به‌شدت بر خروج آمریکا پافشاری کردند. به‌گونه‌ای که این فشار باعث شد که پارلمان عراق در این راستا اقدامی داشته باشد. اقدامی که نتایج آن تصویب قانونی از سوی اکثر نمایندگان عراقی تصویب شد. هرچند که اعضای کردستان در این جلسه شرکت نکردند. در پی این اقدام مجلس جمهوری اسلامی هم پنتاگون در لیست گروه تروریستی اعلام کردند. اما هنوز این مردم بودند که به خواسته‌هایشان نرسیده بودند «انتقام ـ انتقام» که با حمله تلافی جویانه سپاه پاسداران این کار عملی شد. ولی این پایان کار نخواهد بود، چرا که موضع اصلی اعضای محور مقاومت خروج کامل آمریکا از غرب آسیا است. هرچند در حال حاضر این موضع تنها به‌صورت رسانه‌ای و تصویب قانون بوده است. اما با توجه به رویکرد زیرمجموعه‌های حشد الشعبی به نظر می‌رسد که این واکنش در آینده به‌صورت عملی رخ دهد. زیرا اعضای محور مقاومت بعد از حمله تروریستی آمریکا بارها تأکید کردند که در صورتی که آمریکا بخواهد مقاومت کند و از غرب آسیا خصوصاً عراق خارج نشود با حمله سختی روبرو خواهد بود و در نار این اعلام کردند علت این‌که تاکنون در قبال آمریکا واکنش سخت در پیش نگرفته‌اند، به خاطر این است که منتظر این هستند که اولین پاسخ جمهوری اسلامی علیه آمریکا در پیش بگیرد.

ولی از آنجایی که این حمله تلافی جویانه از سوی جمهوری اسلامی انجام گرفته و زیرمجموعه حشدالشعبی اعلام کردند. پاسخ ما به آمریکا کوبنده و سخت از جمهوری اسلامی خواهد بود. می‌توان گفت که در آینده غرب آسیا خصوصاً عراق شاهد تحولات جدید باشد. پیش‌بینی می‌شود حتی در صورتی که مقامات عراقی خواهان خروج آمریکا از عراق نباشند، زیرمجموعه‌های حشد الشعبی به‌شدت دنبال آن هستند که آن‌ها را از عراق خارج کنند. در این میان احتمالاً کشورهای ضد محور مقاومت و حتی بعضی از مسئولین دولت عراق به دنبال این خواهند بود که در راستای مهار این رویکرد حشد الشعبی و زیرمجموعه‌های آن اقداماتی داشته باشند. پیش‌بینی می‌شود که این مخالفان دست به عملیات روانی و ... داشته باشند. چراکه در صورت ادامه این رویکرد از سوی حشد الشعبی و زیرمجموعه‌های آن یا به‌طورکلی محور مقاومت، باعث خواهد شد که آمریکا و متحدان وی بزرگ‌ترین ضربه در راهبرد سیاسی، امنیتی و اقتصادی در قرن بیست و یکم داشته باشند.بنابراین این به معنای پایان قدرت آمریکا و متحدان وی در منطقه و فرا منطقه خواهد بود.

 

تلاش مخالفان محور مقاومت برای جلوگیری از راهبرد خروج آمریکا

از آنجایی که محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی انتقام اصلی و سخت تنها با خروج آمریکا از منطقه می دانند، طبیعی است که آمریکا و متحدان وی به دنبال باشند تا از این رویکرد قاطع جلوگیری کنند. تا بتوانند جلوی این راهبرد کلیدی محور مقاومت بگیرند. پیش‌بینی می‌شود که آن‌ها به سمت‌وسوی چند رویکرد حرکت کنند. یکی فشار شدید اقتصادی به عراق و احتمالاً دیگر کشورهای عضو محور مقاومت. استراتژی که سال‌های سال در پیش داشته است. دوم رویکرد مذاکره و گفتگو که با توجه به مخالفت شدید عراقی‌ها از ماند امریکا در عراق بعید به نظر می‌رسد که این رویکرد پاسخ‌گو باشد. سوم جنگ رسانه‌ای علیه حشد الشعبی و زیرمجموعه های آن. چرا که بارها در این هفته گذشته آمریکا و متحدان وی به این سه استراتژی اشاره داشتند. می‌توان گفت این سه رویکرد باعث خواهد شد که عراق به سمت ناکارآمدی سیاسی، امنیتی و اقتصادی کشانده شود که به‌طور طبیعی باعث خواهد شد موج گسترده و جدیدی از اعتراضات در عراق شکل دهد. اما از آنجایی که محور مقاومت هوشیارتر از آن هست باید هر چه سریع‌تر برنامه‌ریزی در راستای جلوگیری از این رویکردها داشته باشد. زیرا در حال حاضر با توجه به واکنش مردمی در عراق علیه آمریکا بهترین فرصت به شمار می‌رود که به اهداف دیرینه خود یعنی خروج آمریکا دست یابند.

 

راه اندازی جنگ رسانه‌ای در راستای جلوه دادن اعضای محور مقاومت

می‌توان محور مقاومت را تنها بازیگر دانست که در طول بحران از یک ثبات قدم در راهبردها و سیاست‌های خود برخوردار بوده است و بیش از یک دهه همه بازیگران به این واقعیت رسیده‌اند. حضور نیروهای آمریکا در بخشی از سوریه، از نظر محور مقاومت به‌نوعی اختلال در روند مبارزه با تروریسم بوده و همین‌طور مانع تسلط نظام بر کل سوریه شده است. به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها با هر منطقی و سیاستی از سوریه خارج شوند، منافع محور مقاومت در سوریه تأمین خواهد شد. گفتنی است از نظر محور مقاومت خروج بخش کوچکی از نیروهای آمریکا از سوریه با وجود نیروهای زیاد آمریکا در مناطق مختلف منطقه غرب آسیا چندان بر معادلات کلی منطقه تأثیرگذار نخواهد بود. در مورد پیامدهای خروج آمریکا بر رفتار محور مقاومت می‌توان گفت که این محور، راهبرد و سیاست خود برای بازیابی قدرت نظام در تمام اراضی سوریه را با شدت بیشتری پیگیری خواهد کرد. هرچند ممکن است که خروج آمریکا از سوریه و انتقال آن به عراق و همچنین افزایش فشار بین‌المللی شرایط جدیدی را به وجود آورد که نیازمند اتخاذ راهبردها و انجام اقدامات جدیدی باشد.

در پی حمله تروریستی  ترامپ و رویکرد قاطع شبه‌نظامیان در عراق علیه آمریکا و تغییر فضای عمومی به ضرر آمریکا و مهم‌تر از همه نشان دادن این‌که آمریکا آسیب‌پذیر هست (خصوصاً بعد از حمله تلافی جویانه جمهوری اسلامی به پایگاه‌های آمریکا)، آن‌ها را به این مسیر کشانده که به‌صورت رسانه‌ای اکثر اعضای حشد الشعبی را گروه تروریستی قلمداد کند. تا بتواند جلوی موج ضدآمریکایی را در عراق تغییر دهد و یا کنترل کند. بنابراین به دنبال این هست تا با هر اتفاقی در منطقه آن انگشت اتهام به‌سوی اعضای حشد الشعبی داشته باشند و از آنجایی که کشورهای عربی به رهبری آل سعود از قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی و نفوذ آن در غرب آسیا نگران است در مسیر خواهد کوشید تا سناریو آمریکا و رژیم صهیونیستی تحقق یابد. شاید به همین دلیل است که نه‌تنها حمله تروریستی آمریکا را محکوم نکردند، بلکه کوشیدند در راستای منافع امریکا و رژیم صهیونیستی حرکت کنند.

سناریوهای متحمل:

با توجه به واکنش‌ها محور مقاومت به حمله تروریستی آمریکا و واکنش تلافی جویانه جمهوری اسلامی باعث شد وحدت جدید و قاطع در قبال آمریکا گرفته شود. بنابراین ضروری است که سناریوهایی برای آینده پایان این عصر و واکنش‌های آمریکا در این قبال آن در نظر گرفت که در ذیل به این سناریوها خواهیم پرداخت:

اول: از آنجایی که آمریکا و متحدان وی به‌شدت به دنبال ضربه زدن به محور مقاومت هستند. پیش‌بینی می‌شود حمله تروریستی آن‌ها آخرین اقدام آن‌ها نخواهد بود. چراکه هدف آن‌ها به دست آوردن عراق و حذف محور مقاومت هستند. ازاین‌رو جمهوری اسلامی و محور مقاومت می‌توانند از فرصت پیش رو که اتحاد خاصی در میان مردم منطقه در راستای خروج آمریکا به وجود آمده است نهایت استفاده داشته باشند تا برای همیشه آمریکا از عراق خارج کنند.

دوم: بدون شک محور مقاومت تنها و قوی‌ترین محوری است که به‌شدت با راهبرد آمریکا در منطقه مخالف است و سال‌های سال نه‌تنها به دنبال جلوگیری از آمریکا در منطقه بوده، بلکه در راستای برقراری امنیت در این منطقه کوشیده است. اما در حال حاضر و با توجه به حمله تروریستی آمریکا، بیش از گذشته بر وحدت پافشاری دارند که آمریکا از منطقه خارج کنند و به نظر می‌رسد محور مقاومت وارد مرحله جدیدی شده است. مرحله‌ای که می‌توان از آن به‌عنوان «افزایش مشروعیت، قدرت و یکپارچگی آحاد ملت‌های منطقه» دانست و به‌وضوح در میان واکنش‌های مردمی دیده می‌شود. بنابراین ازآنجایی‌که اعضای محور مقاومت بیشتر از هر زمان دیگری متحد شده‌اند. احتمالاً آمریکا رویکرد جدید در قبال آن‌ها بگیرد. به نظر می‌رسد آمریکا دوباره به همان سناریوهای همیشگی ازجمله: تحریم، جنگ رسانه‌ای در عراق و منطقه تکیه داشته باشد.

سوم: با توجه به سندهای مذکور و موضع‌گیری اعضای محور مقاومت بعد از به شهادت رسیدن «سپهبد قاسم سلیمانی» و «المهندس» تاکنون می‌توان دو هدف و رویکرد در آینده راهبرد این محور دانست: یکی انتقام و دیگری خروج آمریکا از عراق و احتمالاً در دیگری اعضای محور مقاومت. از آنجایی که استارت حمله تلافی جویانه از سوی جمهوری اسلامی شروع شده و احتمال حمله از سوی زیرمجموعه‌های حشد الشعبی وجود دارد، پیش‌بینی می‌شود که آمریکا و متحدان به سمت‌وسوی این راهبرد حرکت کنند که دوباره اعتراضات در عراق تشدید شود. چراکه در حال حاضر فضای عمومی به نفع جمهوری اسلامی است. به نظر می‌رسد که آمریکا جز این راه دیگری در پیش ندارد. چراکه با توجه به عدم هماهنگی ترامپ با مجلس در حمله تروریستی این پیش‌بینی وجود دارد که مجلس اختیارات جنگی و ... ترامپ کاهش دهند.

چهارم: حمله تلافی جویانه جمهوری اسلامی، واکنش تدافعی کشورهای عربی و عدم حمایت غیرمستقیم رژیم صهیونیستی در کنار تحت‌فشار بودن دولت ترامپ از سوی مردم، به نظر می‌رسد که آمریکا دست به تغییر راهبرد بزند. راهبردی که احتمالاً منتهی به ادامه‌دار شدن بحران و چالش در عراق خواهد شد. از این‌رو به دنبال آن خواهد بود که تغییر راهبردی از داخل عراق خصوصاً فضای عمومی شروع کند.

 

[1] . سخنگوی کمیته‌های مقاومت فلسطین

[2] . عضو کمیته مرکزی جنبش فتح

[3] . ، مسئول نظامی

[4] . رئیس ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق،

[5] . زیر مجموعه سازمان الحشد الشعبی عراق

[6] . نائب رئیس پارلمان عراق

[7] . نماینده سابق پارلمان عراق

[8] . عضو دفتر سیاسی گروه مقاومت «الجبهة الشعبیة لتحریر فلسطین»

[9] . عضو ارشد جنبش انصارالله یمن و دبیرکل کمیته عالی انقلاب یمن

[10] . مشاور رئیس‌جمهور سوریه

[11] . رهبر جنبش انصار الله یمن

[12] . دبیر کل گردان‌های سید‌الشهداء

[13] . رئیس پارلمان لبنان

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار