سیاه نمایی آمریکا علیه حشد الشعبی برای فشار حداکثری علیه ایران

آمریکایی ها حمله به زیرمجموعه حشد الشعبی را در دستور کار خود قرار دادند تا بتوانند با سوء‌استفاده از مطالبات مردمی، ساختارهای قانونی و نهادهای مدنی نظام سیاسی عراق را تغییر دهد و مهم‌تر این‌که چهره شکست‌خورده خود در مقابل ایران و محور مقاومت بازسازی کنند.
کد خبر: ۴۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹

دیدار مدیا - تحولات این هفته نشانگر آن است که آمریکایی‌ها در یک فراز و نشیب برگی قرار دارد و منافع آن نسبت به گذشته با خطر جدی‌تر و بزرگ‌تر روبرو است، خصوصاً وقتی‌که در تعاملات سیاست خارجی ضربه بزرگی خورد است. از این‌رو بلاتکلیفی قدرت سیاسی، گسترش اعتراضات در عراق، کنار عَلم کردن تلافی جویانه حمله به پایگاهی نظامی در کرکوک که منجر به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی و زخمی شدن چند آمریکایی دیگر شد، سبب شد آمریکایی‌ها بعد از سال‌ها فرصتی طلایی برای ضربه زدن به محور مقاومت پیدا کنند. بنابراین حمله به زیرمجموعه حشد الشعبی در دستور کار خود قرار دادند تا بتوانند با سوء‌استفاده از مطالبات مردمی، ساختارهای قانونی و نهادهای مدنی نظام سیاسی عراق را تغییر دهد و مهم‌تر این‌که چهره شکست‌خورده خود در مقابل ایران و محور مقاومت بازسازی کنند. اما این حمله باعث خشم عراقی از مرجعیت تا احزاب، گروه‌ها، رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و همه ارکان سیاسی و عموم مردم گردید و این باعث شد که عراقی‌ها نسبت به خروج آمریکا از عراق بیش از گذشته پافشاری داشته باشند. در این گزارش ابتدا به گزاره‌ها و اخباری که در ذیل این تنش به کار گرفته شده اشاره و سپس به سناریوهای پیش روی آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

رصد اخبار

 • المیادین/ گزارش تحلیلی: سه پایگاه گردان‌های حزب‌الله عراق اعم از پشتیبانی، تیپ و یک پایگاه اصلی آن هدف قرار گرفتند. در این حملات پهپادی، دو تیپ 45 و 45 الحشد الشعبی در مرزهای عراق و سوریه هدف قرار گرفته است.
 • السومریه/ گزارش تحلیلی: در محل این حمله هوایی، آتش‌سوزی گسترده‌ای رخ داده است. وزارت دفاع آمریکا نیز بلافاصله پس از انجام این حمله بیانیه‌ای صادر کرد و در آن گفت که ارتش این کشور مواضع الحشد الشعبی در نزدیکی شهر «القائم» عراق را هدف حمله هوایی قرار داده است. در بیانیه آمریکا در مورد این حملات ادعا شده است که این اقدام در پاسخ به «حملات مکرر به پایگاه‌های میزبان نیروهای ائتلاف» در عراق صورت گرفته است. بر اساس این بیانیه، مجموعاً پنج هدف، شامل سه موضع گردان‌های حزب‌الله در عراق و دو موضع در سوریه مورد حمله قرار گرفته است. در بیانیه آمده این حملات در پاسخ به «حملات مکرر به پایگاه‌های میزبان نیروهای ائتلاف» در عراق صورت گرفته است. واشنگتن همچنین گردان‌های حزب‌الله را به داشتن ارتباط نزدیک با جمهوری اسلامی ایران و دریافت پشتیبانی از تهران متهم کرده است. در این بیانیه همچنین ادعا شده است که آمریکا به‌حق حاکمیت عراق احترام می‌گذارد، اما «از حق خود برای دفاع» نمی‌گذرد.
 • موازین نیوز/ گزارش تحلیلی نیروهای آمریکایی بالاترین حالت هشدار را در تمام پایگاه‌های خود در عراق اعلام کردند. این اعلامیه پس از آن صورت گرفت که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی مقرهای گردان‌های حزب‌الله، یکی از گروه‌های الحشد الشعبی را در منطقه القائم در غرب الانبار بمباران کردند.
 • رویترز/ بیانیه/ جاناتان هافمن: سخنگوی پنتاگون این حمله احتمالاً با استفاده از پهپاد صورت گرفته و هدف آن شبه‌نظامیان «کتائب حزب‌الله» بود که مورد حمایت ایران هستند. این گروه زیر چتر حشدالشعبی عراق فعالیت می‌کند. حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا چندین کشته برجای گذاشته است و آمبولانس‌ها در حال عزیمت به این محل بودند. سه موقعیت شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق و دو موقعیت آن‌ها در سوریه را هدف قرار داده است. در پاسخ به حملات مکرر کتائب حزب‌الله به پایگاه‌های عراقی که مقر نیروهای ائتلاف هستند، نیروهای آمریکایی دست به حملات دفاعی دقیقی زدند... که توانایی کتائب حزب‌الله را برای انجام عملیات آینده علیه نیروهای ائتلاف تضعیف خواهد کرد. موقعیت‌های موردحمله در عراق شامل زاغه‌های مهمات و مراکز فرماندهی و کنترل نیروهای کتائب حزب‌الله هستند که از آن‌ها برای حمله به نیروهای ائتلاف استفاده می‌شد.
 • اسپوتنیک/ گزارش تحلیلی: برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در واکنش به حمله جنگنده‌های آمریکایی به پایگاه‌های حشد الشعبیدر استان الانبار گفت که این حمله برخلاف توافقات با آمریکا بوده و غیرقابل‌قبول است. جنگنده‌های ارتش آمریکا چند مقر گردان‌های حزب‌الله الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند. وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرده است. منابع الحشد الشعبی اعلام کردند که در این حمله هوایی، ۱۰ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۳۵ نفر دیگر مجروح شدند. عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر پیشبرد امور عراق نیز در واکنش به این حمله به وزیر دفاع آمریکا پیام داد که با حمله به مواضع الحشد الشعبی شدیداً مخالف بوده است. بمباران مواضع الحشد الشعبی تنشی خطرناک است که امنیت عراق و منطقه را تهدید می‌کند
 • رگان قوم برای دورنگه داشتن عراق از آن جنگ آتشین هستیم، جنگی که‌تر و خشک را باهم می‌سوزاند. ما به بلند شدن صدای مخالفت عراقی‌ها در محکومیت جنگ و در گیرکردن عراق با این جنگ نیاز داریم. اگر عراق موضعی واحد و جدی نداشته باشد این جنگ پایان عراق خواهد بود.
 • الشرق/ گزارش تحلیلی/ جناح عصائب اهل الحق: به رهبری قیس الخزعلی، حضور آمریکا در این کشور تهدیدی برای عراق به شمار می‌آید و امروز پایان حضور نظامی آمریکا در عراق به هر شیوه ممکن پیش از آنکه طولانی‌تر شود ضروری شده است.
 • الشرق/ گزارش تحلیلی/ ابومهدی المهندس: رئیس ستاد الحشد الشعبی، خون شهدا و مجروحین هدر نخواهد رفت و نیروهای آمریکایی در عراق پاسخ شدیدی دریافت خواهند کرد
 • توییتر/ فالح الخزعلی: عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، نیروهای آمریکایی به جنگی آشکار با عراق ورود کردند و ارتش احمق آمریکا از پیامدهای اشغالگری خود در عراق درس عبرت نگرفته است. حمله هوایی آمریکا به الحشد الشعبی بی‌اعتنایی به اصل حاکمیت ملی عراق است.
 • العربیه/ گفتگو/ مارک اسپر: وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، حملات هوایی جنگنده‌های F15 کشورش به 5 پایگاه حزب‌الله عراق در غرب عراق و شرق سوریه، حملات موفقیت‌آمیز بود. اگر لازم باشد اقدامات بازدارنده بیشتری را برای دفاع از خود در برابر گروه‌های شبه‌نظامی و ایران که مرتکب اقدامات خصمانه‌ای شده‌اند، اتخاذ خواهیم کرد.
 • العالم/ گزارش تحلیلی: ائتلاف الفتح عراق در واکنش به حمله آمریکا به مواضع الحشد الشعبی، خواستار اخراج فوری نیروهای خارجی مستقر در این کشور شد. این اقدام مجرمانه و گستاخانه، واکنش تمام مردم عراق را می‌طلبد تا با هر گونه اقدامی که حاکمیت و عزت آن‌ها را نقض می‌کند مخالفت کنند.
 • تایمز اسرائیل/ نشست خبری/ نتانیاهو: ایران در هیچ جایی مصونیت ندارد. ما هر جا که لازم باشد علیه آنان وارد عمل می‌شویم و وارد عمل هم شده‌ایم.
 • توییتر/ جاناتان هافمن: معاون وزیر دفاع آمریكا، ایالات متحده در پاسخ به حملات اخیر علیه نیروهای ائتلاف، حملات دفاعی را در عراق و سوریه علیه پنج تیپ حزب الله آغاز كرد.
 • توییتر/ ریان الکلدانی: فرمانده مسیح عراقی، سر حشد پایین نخواهد آمد. مسیح خواهد آمد و فریاد می زند ای مریم، حشد فاطمه را حفظ کن. اگر حشد دست نشانده بود، امریکا به او حمله نمی کرد بلکه این گروه راس کار است و آن ها راس کارها را می شناسند. وقتی زمین عراق به داعشی ها آلوده شد، آسمان عراق حشد بارید!
 • وال‌استریت ژورنال / یادداشت: سرانجام بعد از چندین حمله به پایگاه‌های آمریکا و متحدانش، رئیس‌جمهوری ترامپ اجازه یک حمله نظامی به شبه نظامیان متحد ایران در عراق و سوریه را داد. در صورتی که ایرانی‌ها تصمیم به تشدید تنش بگیرند، رئیس جمهوری باید خودش را برای انجام اقدامات بیشتر آماده کند.
 • العهد/ گفتگو/ احمد الشریفی: کارشناس امنیتی عراق، اقدام آمریکا در حمله به مقرهای الحشد الشعبی در القائم واقع در غرب استان الانبار، در چارچوب حفظ امنیت متحدان آمریکایی - صهیونیستی صورت گرفته است. منطقه‌ای که تیپ ۴۵ گردان‌های حزب‌الله در آن مستقر بودند، بخش لاینفکی از امنیت رژیم صهیونیستی محسوب می‌شد و به همین دلیل نیز هدف آمریکا قرار گرفت. این بمباران با هدف قطع ارتباط لجستیکی و جغرافیایی در محور مقاومت سوریه و لبنان از یک سو و عراق و ایران از سوی دیگر صورت گرفته است. حضور نیروهای تیپ ۴۵ گردان‌های حزب‌الله در این منطقه، نگرانی نیروهای آمریکایی حاضر در پایگاه «عین الاسد» را به همراه داشت. به همین دلیل نیز علاوه بر نیروهای این تیپ، انبارهای تسلیحاتی آن‌ها نیز هدف قرار گرفت.
 • توییتر/ اسرائیل کاتص: وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، اگر ایرانی‌ها در فهم ماهیت و قدرت ایالات‌متحده خطا کنند، ضرباتی خواهند خورد که هرگز نظیر آن را نخورده‌اند.
 • توییتر/ بنیامین نتانیاهو: نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در تماس تلفنی با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا، به وی بابت حمله به مواضع نیروهای مسلح عراق تبریک گفت.
 • توییتر/ جان بولتون: مشاور سابق امنیت ملی دولت آمریکا، حملات ایالات‌متحده علیه گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران در عراق و سوریه، مدت‌ها پیش باید انجام می‌شد، اما همین هم یک گام اول خوب است. تهران باید برای این اقدامات «بهای سنگینی» بپردازد.
 • العهد/ گفتگو/ محمد محیی: سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق، آمریکا تلاش کرد تا از تظاهرات و مطالبات معترضان برای ایجاد جنگ داخلی در عراق سوء استفاده کند، اما شکست خورد. آمریکا و رژیم صهیونیستی گردان‌های حزب‌الله و سایر گروه‌های الحشد الشعبی را «تهدیدی واقعی» برای خود می‌دانند. حمله آمریکا به الحشد الشعبی، اقدام تروریستی کشوری است که 40 میلیون عراقی و حاکمیت کشورشان را هدف قرار داده است.
 • آرتی/ گزارش تحلیلی: وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که حملات آمریکا به پایگاه‌هایی در غرب عراق و شرق سوریه غیرقابل قبول و غیر سازنده است. از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم که از هرگونه اقداماتی که به متشنج شدن اوضاع در عراق و سوریه منجر می‌شود، خودداری کنند.
 • آر تی/ گزارش تحلیلی/ دیمیتری پسکوف: سخنگوی کرملین، واشنگتن، روسیه را در جریان حمله به مواضع الحشد الشعبی در مرز عراق و سوریه قرار نداده است
 • تاس/ گزارش تحلیلی/ کرملین: واشنگتن، روسیه را در جریان حمله به مواضع الحشد الشعبی در مرز عراق و سوریه قرار نداده است. هرگونه اقدامی با هدف نابودی تروریست‌ها، مثبت ارزیابی می‌شود اما از طرف دیگر، هرگونه اقدامی که بی‌ثباتی اوضاع منجر شود، اقدامی منفی است.
 • رویترز/ گزارش تحلیلی/ دیوید شنکر: معاون وزیر امور خارجه آمریکا، ما فکر کردیم با حمله به هدفی مهم پیام آشکاری به ایران بدهیم تا بدانند چه قدر در حفظ جان آمریکایی‌ها جدی هستیم. رئیس‌جمهور (دونالد ترامپ) بسیار بردبار بود و شکیبایی فوق‌العاده‌ای نشان داد، اما ما بسیار امیدوار بودیم که ایران خویشتن‌داری آمریکا را به‌حساب ضعف و واهمه از خود نگذارد. بعد از حملات متوالی، نهایتاً رئیس‌جمهوری دستور داد پاسخی قابل‌درک برای رژیم ایران داده شود.
 • توییتر/ دونالد ترامپ: رئیس جمهور آمریکا، ایران پیمانکار آمریکایی در عراق را کشت و چندین نفر را مجروح کرد. ما قویا پاسخ دادیم و همیشه خواهیم داد. اکنون ایران یک حمله به سفارت واشنگتن در عراق را هماهنگ کرده است. آنها کاملا مسئول آن هستند. علاوه بر آن، ما انتظار داریم عراق از نیروی نظامی خود برای محافظت از سفارتمان در بغداد استفاده کند و همینطور هم به آنها گفته شده است.
 • واس/ بیانیه آل سعود: مملکت سعودی حملات گروهک‌های تروریستی حامی ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق که با تروریست‌های داعش مبارزه می‌کنند را محکوم می‌کند. دولت سعودی همچنین مدعی شد که حمله به نیروهای آمریکایی، حاکمیت و ثبات عراق را نقض کرده و مانع مبارزه با تروریسم می‌شود ریاض همچنین خواستار همکاری میان دولت عراق و ائتلاف آمریکایی برای تحقیق در خصوص کشته شدن یک پیمانکار نظامی آمریکایی در عراق و مقابله با ایران شد.
 • گفتگو تلفنی/ مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا برهم صالح رئیس‌جمهور: تلویحا معترضان عراقی را تهدید کرده و گفته است که آمریکا از اتباع خود «دفاع» می‌کند.
 • توییتر/ مارکو روبیو: سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی، ایران ممکن است به سمت تظاهرات‌کنندگان تیراندازی کرده و سپس این موضوع را به گردن واشنگتن بیاندازد.
 • الجزیره/گزارش تحلیلی: این سفارتخانه همچنین از شهروندان آمریکایی خواست تا هوشیار بوده و تدابیر امنیتی را در دستور کار قرار دهند. سفارت آمریکا در بغداد ۸۰ نفر از کارمندان خود را از بغداد خارج کرده و به اربیل منتقل کرده است.
 • اسکای نیوز/ گزارش تحلیلی: صدای تیراندازی در اطراف سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد شنیده شد. هنوز گزارشی درباره جزئیات این خبر منتشر نشده است. حادثه تیراندازی همزمان با برگزاری اعتراضات مردم عراق به حمله اخیر آمریکا علیه مواضع الحشد الشعبی صورت گرفت.
 • رویترز/ گزارش تحلیلی: واشنگتن ممکن است نیروهای بیشتری به سفارتش در بغداد مستقر کند. انتظار می‌رود دولت این کشور تفنگداران دریایی بیشتری را در سفارت آمریکا در بغداد مستقر کند. 100 تفنگدار دریایی قرار است در سفارت آمریکا در بغداد مستقر شوند. این نیروها از کویت روانه عراق خواهند شد.  واشنگتن از اتباع خود خواست از نزدیک شدن به این مجموعه خودداری کنند. این سفارتخانه همچنین از شهروندان آمریکایی خواست تا هوشیار بوده و تدابیر امنیتی را در دستور کار قرار دهنده است. سفارت آمریکا در بغداد ۸۰ نفر از کارمندان خود را از بغداد خارج کرده و به اربیل منتقل کرده است.
 • توییتر/ دونالد ترامپ: رئیس جمهور آمریکا، خطاب به میلیون‌ها نفری که در عراق دنبال آزادی هستند و نمی‌خواهند تحت سلطه و کنترل ایران باشند، اکنون وقت شماست. ایران پیمانکار آمریکایی در عراق را کشت و چندین نفر را مجروح کرد. ما قویا پاسخ دادیم و همیشه خواهیم داد. اکنون ایران یک حمله به سفارت واشنگتن در عراق را هماهنگ کرده است. آنها کاملا مسئول آن هستند. علاوه بر آن، ما انتظار داریم عراق از نیروی نظامی خود برای محافظت از سفارتمان در بغداد استفاده کند و همینطور هم به آنها گفته شده است.
 • آسوشیتدپرس/ گزارش تحلیلی: آمریکا شماری از کارکنان سفارت را از درب پشتی و تعدادی را هم با بالگرد از این مجموعه خارج کرده و شماری را هم به «نقاط» امن سفارت منتقل کرده است.
 • توییت/ پیتر استانو: سخنگوی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، از اعتراضات مقابل سفارت آمریکا در بغداد ابراز نگرانی کرد.

 

 

تحلیل روندها:

حشد الشعبی یکی از مهم‌ترین جریانات در تقابل با جریانات تکفیری و دخالت قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی است که با فتوای مرجعیت دینی به‌عنوان اهرمی توانمند برای حفظ تمامیت ارضی عراق و وحدت مسلمین شکل گرفته و با توجه به نقشی که در قبال داعش و دیگر گروه‌های تروریستی داشتند و در سال‌های اخیر جایگاه برجسته‌ای در عراق به دست آوردند، آمریکایی‌ها و متحدان وی را بیش‌ازپیش نگران کرده، هرچند کوشیدند تا با تحریم اشخاص و برانگیختن فضای عمومی علیه حشد الشعبی، آن‌ها را مهار کنند. اما از آنجایی که نتوانستن با این ابزارها حشد الشعبی مهار کنند و اعتراضات در عراق بهترین فرصت برای خود می‌دیدند تا بتوانند به اهدافشان ازجمله؛ قطع کردن دست جمهوری اسلامی در عراق و گماشتن نیروهای خود در عراق، برسند. زیرا با توجه به آتش کشیدن کنسولگری ایران در عراق و بازتاب رسانه‌ها مبنی بر این‌که مردم معترض مخالف حضور جمهوری اسلامی و حشد الشعبی هستند، آن‌ها را به معادلات اشتباه انداخت.

بنابراین حمله به حشد الشعبی در دستور کار خود قرار دادند و بارها مقرهای حشد الشعبی را مورد حمله قرار دادند و تأکید کردند که دلیل حمله آن‌ها به حشد الشعبی، به خاطر کشته شدن یکی از پیمانکاران خود در عراق توسط جمهوری اسلامی بوده و آن‌ها به دنبال این هستند تا جمهوری اسلامی در عراق خارج کنند و به مردم عراق آزادی بدهند. اما به نظر می‌رسد، دوباره معادلات آمریکایی‌ها در عراق(به خاطر انکار واقعیت) اشتباه از آب درآمد. چراکه موضع‌گیری مسئولین و مردم عراق در قبال این حملات نشان داد که این آمریکا است که باید کم‌کم از عراق خارج شود. با این اوصاف و شکست‌های پی‌درپی در منطقه پیش‌بینی می‌شود که احیا و تقویت گروه‌های افراطی در منطقه در دستور کار خود قرار دهند و یا این‌که مستقیم وارد منطقه شوند که اعلام هم کردند قصد دارند نیروهای خود را در عراق و منطقه افزایش دهند.

 

سناریوهای پیش رو

به نظر می‌رسد با توجه به تحولات هفته اخیر خصوصاً رزمایش مشترک جمهوری اسلامی، چین و روسیه، قدرت‌یابی گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه، تقویت محور مقاومت، آمریکایی‌ها و یا متحدان وی دست به سیاست‌های تهاجمی در منطقه داشته باشند. بنابراین ضروری است که سناریوهایی در این راستا در نظر گرفت که در ذیل به این سناریوها خواهیم پرداخت:

 • سناریو 1: با توجه به شکست آمریکا در راهبرهای منطقه‌ای خود در قبال محور مقاومت در کنار شکست گروه‌های تروریستی داعش در منطقه، به نظر می‌رسد که آن‌ها به دنبال آن هستند تا خود مستقیم وارد کار شوند و خلأ تروریستی در منطقه پر کنند یا بتوانند زمینه احیا و تقویت آن‌ها را در منطقه بازسازی کنند. چراکه جمهوری اسلامی و محور مقاومت تاکنون به‌شدت این گروه‌های تروریستی سرکوب کرد، بنابراین حضور خود را در منطقه لازم می‌دانند تا به این گروه‌های تروریستی به مرحله بلوغ برسانند. شاید به همین دلیل است که به دنبال افزایش نیروهای نظامی خود در منطقه هستند.
 • سناریو 2: با اوج‌گیری اعتراضات مردمی در خیابان‌های بغداد و سایر شهرهای عراق، همواره یکی از راهبردهای اصلی آمریکا، ترسیم چهره حشد الشعبی و جمهوری اسلامی مبنی بر ضد مردمی بود و خواهد بود و این راهبرد در فضای مجازی به واسطه تولید برنامه‌های مختلف و محصولات چندرسانه‌ای متنوع دنبال می‌شود. تا بتوانند در فضای واقعی و میدانی نیروهای حشد الشعبی به صحنه مقابله با معترضین بکشانند. به‌طور مثال حادثه السنک و الخلانی که منجر به کشته شدن بیش از 20 نفر شد، بلافاصله با اتهام زنی به نیروهای عصائب اهل حق که یکی از گروه‌های حشد الشعبی هستند، همراه گردید. اما هوشیاری نیروهای حشد الشعبی، آمریکایی‌ها را به سمت اقدامات تهاجمی کشاند. پیش‌بینی می‌شود، آمریکا به دنبال آن هست تا یک شکاف عمده سه‌ضلعی در عراق ایجاد کند که یک ضلع آن مردم ـ یک ضلع آن مسئولین و یک ضلع آن نیروهای حشد الشعبی باشد. تا آسان و بدون دردسر به اهدافش در عراق برسد.
 • سناریو 3: بدون شک حشدالشعبی به‌عنوان یک نهاد قانونی و محبوب در جامعه عراق، مانع جدی در برابر آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن برای ایجاد نا‌امنی و گسترش تروریسم در عراق است. به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها پس از ناامیدی از مردم و مقامات سیاسی عراق در پشت کردن به حشد‌الشعبی و جمهوری اسلامی، مستقیماً وارد عمل شدند. تا شاید بتوانند نگاه معترضین و مسئولین عراقی به جمهوری اسلامی و حشد الشعبی برگردانند. از این‌رو با اتهام زنی به جمهوری اسلامی و حشد الشعبی حمله در دستور کار خود قرار دادند. پیش‌بینی می‌شود از آنجایی که حشد الشعبی در امور و خواسته‌های تظاهرات دخالت نداشته، آمریکایی‌ها به این سمت‌وسو حرکت کنند تا واکنش حشد الشعبی در پی داشته باشند و این بار با اسم حشد الشعبی خشم اعتراضات گسترش دهند. به نظر من حشد الشعبی باید بیش از گذشته هوشیار و صبوری و برقراری امنیت نسبی عراق در دستور کار خود قرار دهند.
 • سناریو 4: آمریکا از ابتدا با حضور حشدالشعبی در القائم مخالف بود و این سومین‌بار است که آن‌ها را هدف قرار می‌دهد، زیرا این منطقه در چارچوب محاسبات امنیت راهبردی رژیم صهیونیستی قرار دارد و آمریکا آن را حلقه اتصال نیروهای مقاومت اسلامی با سوریه و پل آن‌ها به‌سوی لبنان می‌داند. دوم این‌که القائم نزدیک‌ترین موضع به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد محسوب می‌شود و بر گذرگاه‌های رفت‌وآمد نیروهای آمریکایی میان عراق و سوریه اشراف دارد. در نتیجه حضور حشدالشعبی آمد و شد نیروهای آمریکایی را در حلقه فشار و محاصره و آن‌ها را در تیررس آتش نیروهای حشدالشعبی قرار می‌دهد. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که آمریکایی‌ها از حضور هرگونه گروه شیعه مسلح در آنجا هراس داشته باشند و در آینده احتمالاً چنین حملاتی در این دو منطقه بیشتر خواهد شد یا این‌که بی‌ثباتی در عراق و حتی سوریه در دستور کار خود قرار دهند.
اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار