برجسته‌سازی پایان عصر هژمونی آمریکا با برگزاری رزمایش مشترک جمهوری اسلامی، چین و روسیه

نخستین مانور دریایی مشترک میان جمهوری اسلامی، روسیه و چین با عنوان «کمربند امنیت دریایی» که روز جمعه شش دی در آب‌های اقیانوس هند و دریای عمان انجام شد.
کد خبر: ۴۹۷۷
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱

دیدار مدیا - نخستین مانور دریایی مشترک میان جمهوری اسلامی، روسیه و چین با عنوان «کمربند امنیت دریایی» که روز جمعه شش دی در آب‌های اقیانوس هند و دریای عمان انجام شد. منطقه عملیاتی این رزمایش در شمال اقیانوس هند، بخش حساسی از امنیت دریانوردی تجاری در جهان را در برمی‌گیرد. شمال اقیانوس هند محل تلاقی مسیر سه تنگه بسیار کلیدی جهان، تنگه «مالاکا»، «هرمز» و «باب المندب» است.

سه تنگه‌ای که بیش از نیمی از کل تجارت جهان از آن‌ها انجام می‌شود و با عنوان «مثلث طلایی» از آن یاد می‌شود. مسئله حفظ امنیت این سه تنگه در شرایط کنونی جهان یکی از عمده‌ترین مسائل بین‌المللی است.
شروع رزمایش دریایی مشترک جمهوری اسلامی، روسیه و چین در رسانه‌های بین‌المللی نیز بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد؛ به‌ گونه‌ای که برخی از این رزمایش را «بی‌سابقه» و «گسترده» توصیف کردند و همین باعث شده که بازیگران واکنش‌های متفاوتی در قبال این رزمایش داشته باشند. به نظر می‌رسد، رزمایش بزرگ میان مهم‌ترین نیروهای دریایی منطقه و جهان، یعنی جمهوری اسلامی، روسیه و چین، بیشتر در راستای تقویت امنیت در منطقه باشد و این نیروها از تاکتیک‌های مختلف نظامی استفاده کردند و به همکاری و هماهنگی مشترک در آینده متکی خواهند بود. اما می‌توان دلایل مختلفی جهت بازتاب آن از سوی رسانه‌ها غربی ـ عربی و عبری در نظر گرفت. به نظر می‌رسد واکنش‌ها در قبال این رزمایش در سه عوامل می‌توان خلاصه کرد. یکی؛ جلو دادن و تقابل آن در ائتلاف اروپا، آمریکا و ژاپن در راستای اعزام نیرو به خلیج‌فارس. دوم؛ واکنش به اقدامات یک‌جانبه آمریکا و سوم؛ هشدار به اقدامات تنبیهی آمریکا علیه این سه کشور، بنابراین این سه مؤلفه مُهری بر پایان عصر هژمونی آمریکا در جهان. در این گزارش ابتدا به گزاره‌ها و اخباری که در ذیل این رزمایش به‌کار گرفته شده اشاره، سپس به تحلیل و سناریوهای پیشروی آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

رصد اخبار
• گلوبال تایمز/ یادداشت: سخنگوی وزارت دفاع چین در ارتباط با این رزمایش چهار روزه گفت که نیروی دریایی پکن در صدد است ناوشکن «شینینگ» را برای مشارکت در این رزمایش اعزام کند. این رزمایش چهار روزه‌ که از روز جمعه در دریای عمان برگزار می‌شود، «توانایی چین برای پاسخ به چالش‌های امنیتی در اقیانوس‌های دوردست را بهبود بخشیده و به حراست از ثبات در خلیج‌فارس، در بحبوحه افزایش تنش‌ها، کمک می‌کند. امروز «وو کیان» سخنگوی وزارت دفاع چین گفت این رزمایش با هدف افزایش هماهنگی میان نیروی دریایی سه کشور و همچنین نمایش حسن نیت، انجام می‌گیرد. بر اساس اعلام پکن، چین قرار است ناوشکن موشک‌انداز «شینینگ» را که پیش از این همراه با ناوگان سی و سوم نیروی دریایی چین در خلیج عدن و آب‌های نزدیک سومالی کشتی‌های تجاری را اسکورت می‌کرده، به این رزمایش اعزام کند. «سانگ ژونگپینگ» کارشناس چینی امور نظامی در گفت‌وگو با گلوبال تایمز اشاره کرده است که دریای عمان محلی حساس برای بازار انرژی جهان به شمار می‌آید و تحولات آن می‌تواند بر اقتصاد و امنیت چین تأثیر بگذارد. این رزمایش مشترک نشان می‌دهد که چین و روسیه، به عنوان دو قدرت بزرگ مسئول در جهان، پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۸، از ایران در این توافق حمایت می‌کنند. این رزمایش می‌تواند به کاستن از تنش‌ها کمک کند، چراکه روسیه و چین با حضور در این رزمایش در کنار هم از «صلح و ثبات» در خلیج‌فارس اعلام حمایت می‌کنند. چنین موضعی، به ایالات‌متحده توصیه می‌کند علیه ایران به اقدام نظامی یک‌جانبه متوسل نشده و فشارهای بیشتری علیه این کشور اعمال نکند. این اقدام پیامی روشن به ایالات‌متحده ارسال کرد: مسئله ایران باید از طریق مذاکره مبتنی بر توافق پیشین با ایران حل شود، نه با اقدامات نظامی. ایالات‌متحده باید از دمیدن بر آتش تنش دست بردارد.


• اسپوتنیک/ گزارش تحلیلی/ سیان رابرتسون: سخنگوی وزارت دفاع آمریکا واشنگتن رزمایش دریایی مشترک ایران،‌ روسیه و چین در اقیانوس هند را زیر نظر دارد و با متحدان در راستای اطمینان از آزادی دریانوردی همکاری خواهد کرد. ما از برگزاری رزمایش چندجانبه میان ایران،‌ چین و روسیه در دریای عربی مطلع هستیم. ما آن را زیر نظر داریم و به همکاری با شرکا و متحدان ادامه خواهیم داد تا از آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت در آبراه‌های بین‌المللی اطمینان حاصل شود.


• پیپلز دیلی/ یادداشت/ اندرو کوریبکو: تحلیلگر آمریکایی، رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین نه تنها تهدیدی برای صلح منطقه‌ای نیست بلکه از توازن قدرت حمایت می‌کند. رسانه‌های جریان اصلی غربی در حال هراس افکنی درباره رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین هستند اما این واکنش نگران آن‌ها اشتباه است. منفعت برخی نیروها در این است که همکاری نظامی کاملاً معمولی این سه کشور را به‌عنوان تهدیدی برای صلح منطقه‌ای نشان دهند. حمایت از توازن قدرت جهت تسهیل راهکار سیاسی برای حل اختلافات» منطقه‌ای است، توضیح داد: «با این حال، برخی علناً بر این باورند که مشارکت چین و روسیه در این رزمایش دریایی مشترک، نشان‌دهنده ظهور به‌اصطلاح "ضد ائتلاف" برای مقابله با چیزی است که آمریکا در تلاش برای تشکیل آن است. رزمایش مذکور، «پیام خصمانه‌ای» را به رقبای منطقه‌ای ایران می‌دهد و به‌صورت پیش‌فرض، دو کشور [چین و روسیه] را به متحدان نظامی جمهوری اسلامی [ایران] تبدیل می‌کند. اما همکاری نظامی چین و روسیه با ایران، به خرج عربستان سعودی و امارات عربی متحده تمام نمی‌شود... پس خلاف واقع است که [مشارکت] روسیه و چین [در این رزمایش] را علیه هر طرف سومی نشان داد. در حالی که آن‌ها واقعاً در حال اجرای یک رزمایش هستند که حتی می‌توان از آن به‌عنوان دیپلماسی نظامی یا به بیان دیگر، پیگیری اهداف دیپلماتیک از طریق ابزارهای ملایم نظامی یاد کرد. روسیه و چین با حمایت از توازن قدرت منطقه‌ای [از طریق مشارکت در این رزمایش]، تمام طرف‌ها را به حل اختلافات به‌وسیله ابزارهای سیاسی به‌جای نظامی تشویق می‌کنند.


• آناتولی/ گزارش تحلیلی: رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین را نمایش قدرت علیه آمریکا و نشان‌دهنده افزایش مرزهای پدافند دریایی ایران توصیف کرد.


• رویترز/ گزارش تحلیلی: خلیج عمان آبراه حساسی و به خصوصی است زیرا به تنگه هرمز، که حدود یک‌پنجم نفت جهان از آن عبور می‌کند و سپس به خلیج [فارس] متصل می‌شود. چین روابط نزدیکی در حوزه‌های دیپلماسی، تجارت و انرژی با ایران دارد، این کشور یک ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده به این رزمایش چهار روزه اعزام کرده است. روابط چین و روسیه با کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس از جمله عربستان سعودی کرده و تصریح کرد آن‌ها با ریاض روابط خوبی دارند.


• آسوشیتدپرس/ گزارش تحلیلی: اولین رزمایش دریایی مشترک ایران به همراه روسیه و چین در بخش شمالی اقیانوس هند آغاز شد. تهران چندی است، در بحبوحه تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه از سوی واشنگتن، خواستار افزایش همکاری‌های نظامی با پکن و مسکو شده است. سفرهای نمایندگان نیروی دریایی چین و روسیه به ایران نیز طی سال‌های اخیر افزایش یافته است. این رزمایش، همکاری‌ها و تبادل [اطلاعات] بین نیروهای دریایی سه کشور را تعمیق می‌کند.


• اسپوتنیک/ گزارش تحلیلی: این رزمایش در فضایی برگزار می‌شود که ایالات‌متحده در تلاش است تا ائتلافی را با هدف امنیت دریایی در نزدیکی آب‌های ایران ایجاد کند. رزمایش ایران، روسیه و چین با اسم رمز «کمربند امنیت دریایی» برگزار می‌شود و پیام‌های این رزمایش «صلح، دوستی و امنیت در منطقه» اعلام شده است.


• آناتولی/ گزارش تحلیلی: این رزمایش در زمانی برگزار می‌شود که تنش‌ها در خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عرب (واقع در شمال اقیانوس هند) از زمان احیای تحریم‌های آمریکا علیه ایران بعد از خروج «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور از برجام، افزایش یافته است. این رزمایش محدوده‌ای به وسعت هفده هزار کیلومتر را پوشش می‌دهد و هدف آن تقویت امنیت و بنیادهای این‌گونه همکاری‌های نظامی در منطقه است.


• سی جی تی اِن/ گزارش تحلیلی: این رزمایش شامل تمرینات دریایی برای خاموش کردن حریق شناورها یا آزادسازی کشتی‌های گروگان گرفته شده توسط دزدان دریایی می‌شود. اعمال فشار از سوی آمریکا بر فروش نفت خام ایران و قطع دیگر ارتباطات تجاری این کشور، باعث شده آب‌های اطراف ایران محل تمرکز تنش‌های بین‌المللی شود. حضور ناوشکن «شینینگ» در رزمایش مشترک با ایران و روسیه، فقط یک تمرین نظامی معمولی بوده و هیچ ارتباطی با وضعیت منطقه‌ای ندارد.


• دیلی میل/ یادداشت: ایران، روسیه و چین رزمایش دریایی مشترک «بی‌سابقه‌ای» را در بحبوحه نگرانی‌ها از اینکه علیه آمریکا و دیگر قدرت‌های غربی باشد، آغاز کردند. وزارت دفاع روسیه از اعزام سه فروند کشتی جنگی، شامل یک ناوچه، یک تانکر سوخت‌رسان و یک یدک‌کش نظامی به این رزمایش خبر داده است. رزمایش مذکور در حالی برگزار می‌شود که دولت آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای ایران در سال گذشته و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، تنش‌ها را حول برنامه هسته‌ای ایران افزایش داده است.


• سی ان ان/ گزارش تحلیلی: مانورهای سه گانه برای ایران ، روسیه و چین در میان تنش های مداوم بین تهران و واشنگتن در خلیج عمان راه اندازی شده است.


• رادیو فردا/ گزارش تحلیلی/ شان رابرتسون: سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، ما از برگزاری این رزمایش آگاه هستیم و آن را رصد می‌کنیم. ما به همراه شرکا و متحدان خود به تلاش‌ها در راستای تضمین آزادی کشتیرانی و آزادی تجارت در آب‌راه‌های بین‌المللی ادامه خواهیم داد.


• العربیه/ یادداشت/ جاناتان ایال: دستیار مدیر موسسه رویال مطالعات دفاعی و امنیتی، مانور دریایی که توسط سه کشور ایران ، روسیه و چین برای ارسال پیام انجام شده است با بیان اینکه تأثیر آمریکا در منطقه در حال کاهش است. پیام استراتژیک این تمرینات این است که این کشورها کشورهایی هستند که وقایع را در خاورمیانه شکل می دهند. این رزمایش توسط سه کشور انجام شده است تا پیامی مبنی بر کاهش نفوذ آمریکا در منطقه در حال کاهش است.


• آراف آی/ گزارش تحلیلی: نیروی دریایی ایران اعلام کرده است که به همراه چین و روسیه از روز جمعه تمرین‌های دریایی مشترک را در اقیانوس هند و دریای عمان آغاز کرده است؛ رزمایشی که نشان می‌دهد ایران قابل منزوی شدن نیست. این رزمایش در یک دوره زمانی از تنش‌های مضاعف در خلیج‌فارس از زمان خروج واشنگتن از برجام در اردیبهشت سال 1397 و اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی، صورت می‌گیرد. این رزمایش، نزدیکی و اتحاد سه کشور علیه ایالات‌متحده آمریکا را نشان می‌دهد.


• وبگاه امریکن هرالد/ یادداشت/ الیا مغنایر: با وجود تلاش‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و گروهش که سعی دارند با تحریم‌ها و محاصره‌های بی‌سابقه به مردم ایران صدمه بزنند، اما دولت ایران به‌طور مؤثر خود را با این اقدامات تنبیهی سازگار کرده و با کمک بودجه جدید مقاومتی ایستادگی کرده تا وابستگی خود را به صادرات نفت محدود کند. ایران سال ۲۰۱۹ با سال ۱۹۷۹ متفاوت است و به دنبال جنگ نفت‌کش‌ها در تنگه هرمز، سرنگون شدن یکی از گران‌ترین پهپادهای آمریکا و هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی عربستان که موجب کاهش قابلیت‌های صادرات نفت این کشور شد، آمریکا یک واقعیت تلخ را فهمید. در صورتی که واشنگتن بخواهد به جمهوری اسلامی حمله کند، تمام پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه اهداف آسانی برای موشک‌های کروز ایران هستند و این کشور نیاز ندارد در جست‌وجوی اهداف دور دست آمریکا باشد. علاوه بر این، ایران از رهگیری و مصادره نفت‌کش بریتانیایی نیز دریغ نکرد و پیام مواجهه به انگلیس را نیز ارسال کرد که در صورت لزوم آمادگی درگیری را دارد. ایران با این اقدام توانایی نبرد در چند جبهه با دشمنانش را ارسال کرد. مقامات ایرانی برای همه سران کشورهای اطراف خود پیام روشنی را ارسال کردند. موشک‌های دقیق آن‌ها از کنار نام هیچ کشوری که پایگاه آمریکایی در آنجا مستقر شده یا از آن مکان به‌عنوان نقطه شروع حمله استفاده می‌شود، بی‌تفاوت نمی‌گذرند. ایران، حزب‌الله لبنان که قوی‌ترین و سازمان یافته ترین متحد خود در خاورمیانه است را با ده‌ها هزار موشک دقیق برای از بین بردن اهداف متعدد در اسرائیل مجهز کرده است. این اهداف در چند کیلومتری پایگاه‌های حزب الله قرار دارند و شمار موشک‌های رهگیر اسرائیل به اندازه‌ای نیست که قادر باشند همه موشک‌ها را در صورت پرتاب همزمان هدف قرار دهند.


• توییتر/ سین رابرتسون یک مقام پنتاگون: آمریکا این رزمایش مشترک را رصد می‌کند و به همکاری با شرکا و متحدان خود برای تضمین آزادی دریانوردی و آزادی جریان تجاری در آب‌های بین‌المللی ادامه خواهد داد.


• جروزالم پست/ گزارش تحلیلی: پیغام نمادین تهران این است که ایالات‌متحده دیگر یک هژمون جهانی نیست. این رزمایش دقیقاً بزرگ‌ترین رزمایش دریایی جهان نبود، اما وقتی ایران، روسیه و چین روز جمعه کشتی‌هایشان را در چابهار واقع در جنوب شرقی ایران مستقر کردند، آن‌ها در حال ارسال یک پیغام به جهان بودند. این‌یک لحظه مهم در تهران بود تا نشان دهد که تحریم‌های ایالات‌متحده و تلاش‌هایش برای منزوی کردن ایران مؤثر نبوده است. ایران گفته است که این رزمایش در منطقه‌ای به وسعت ۱۷۰۰۰ متر مکعب برگزار می‌شود و چندین کشتی از قبیل ناوشکن سهند و البرز این کشور در آن شرکت دارند. روز شنبه (دیروز) نیروهای دریایی (سه کشور ایران، روسیه و چین) برای دومین روز به همکاری با هم ادامه دادند. ایران در حال تشدید کردن تحرکات دیپلماتیک خود در قبال ترکیه، مالزی، ژاپن، عمان و دیگر نقاط جهان است و می‌خواهد نشان دهد که به رغم فشار تحریم‌های آمریکا، این کشور قابلیت انجام چندین کار را دارد و همزمان به کاهش پایبندی خود به توافق هسته‌ای ایران (برجام) ادامه می‌دهد. نیروی دریایی ایران توان مقابله با ایالات‌متحده را ندارد اما هدف نهان از این رزمایش‌ها آن نیست که نشان داده شود ایران امکان مقابله با ایالات‌متحده را دارد بلکه می‌خواهد نشان دهد که این کشور می‌تواند در مشارکت با دیگر کشورها قدرت ایالات‌متحده را در بلندمدت به چالش بکشد. در حالی که ایالات‌متحده در جستجوی یک خط‌مشی و ساختن کشتی‌های نبرد در آینده است، پیغام نمادین تهران این است که ایالات‌متحده دیگر یک هژمون جهانی نیست.


تحلیل:
رزمایشی با این گستردگی و با حضور دو قدرت (چین و روسیه) که رقیبان اقتصادی و نظامی آمریکا هستند، انجام شد. از آنجایی که این سه کشور بیشترین واکنش‌ها از اقدامات تنبیهی یک‌جانبه و افراطی آمریکا در سال 2019 داشتند و آمریکایی‌ها بر آن پافشاری می‌کنند که ثابت کنند، هنوز حرف، حرف آن‌ها است. این سه کشور(ایران، چین و روسیه) بیش از گذشته آن‌ها را بر آن واداشته تا در پایان عصر هژمونی آمریکا در دستور کار خود قرار دهند.


اما از آنجایی که آمریکا برای حفظ آن تلاش خواهد کرد، احتمالاً در آینده دست به اقداماتی پرخاشگرانه خواهد زد؛ چراکه هژمون‌ یا همان قدرت حاکم در دو برهه، بیشترین خشونت و توان تهاجمی خود را به کار می‌گیرند؛ نخست برای رسیدن به جایگاه ابرقدرتی و بار دیگر برای عدم واگذاری جایگاه به رقیب. آمریکا هم برای رسیدن به هژمون، این روش را برگزید و دو شهر «هیروشیما» و «ناکازاکی» ژاپن، آتش کشید تا ثابت کند به هژمونی دست پیدا کرده است. اما به نظر می‌رسد در چند سال گذشته آمریکا دچار افول شده و قدرت‌های نوظهور(روسیه و چین) در حال پیشی گرفتن هستند. که رزمایش مشترک جمهوری اسلامی، چین و روسیه مُهر تأییدی بر آن هست. با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود که آمریکا یک‌بار دیگر ناچار به استفاده از خشونت خواهد شد. می‌توان حمله آن‌ها به حشد الشعبی در عراق و سوریه در این راستا آورد. بنابراین سال 2020 را می‌توان سال سرنوشت سازی توصیف کرد؛ چراکه این احتمال بیش از گذشته وجود دارد که رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه آمریکا در برابر چین، جمهوری اسلامی، روسیه، کره شمالی و حتی شریک راهبردی‌اش (اروپا) داشته باشد و لازم است در ذیل این به یکی از جملات مقام معظم رهبری در آستانه 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در دیدار با دانشجویان داشته باشیم که تأکید کردند: « آمریکای گرگ‌صفت البته ضعیف‌تر اما وحشی‌تر و وقیح‌تر شده است» که هم اشاره به ضعیف شدن و هم به وحشی‌تر شدن آن اشاره دارد.

 

سناریوهای پیش رو
با توجه به واکنش‌ها به برگزاری رزمایش مشترک جمهوری اسلامی، چین و روسیه برای اولین‌بار و شکاف‌های سیاسی، اقتصادی در آمریکا می‌توان آن را در راستای پایان هژمونی آمریکا در جهان توصیف نمود. بنابراین ضروری است که سناریوهایی برای آینده پایان این عصر و واکنش های آمریکا در این قبال آن در نظر گرفت که در ذیل به این سناریوها خواهیم پرداخت:


• سناریو 1: آمارهای جهانی نشان می‌دهد آمریکا در حال از دست دادن تمام مزیت‌هایی است که به‌وسیله آن قدرت حاکم بر دنیا داشت. این کشور در عرصه اقتصادی گرچه هنوز حرف اول را می‌زند؛ اما بر اساس پیش‌بینی شرکت چندملیتی خدمات مالی و بانکی چین سال 2020 بزرگ‌ترین اقتصاد جهان می‌شود و به همین دلیل است که آمریکا به‌شدت و عجولانه در حال توافق همکاری تجاری با دولت چین هست تا بتواند با عدم افزایش تعرفه‌های گمرکی زمان بیشتری برای خود بگیرند تا شاید بتوانند دوباره این جایگاه پس بگیرند. اما از آنجایی که آمریکا به دنبال آن هست تا وارد شرق آسیا شود و در امور داخلی چین دخالت می‌کند، بعید است که دولت چین، چنین اجازه‌ای به آمریکا بدهد.


• سناریو 2: جمهوری اسلامی، چین و روسیه با حضور در سازمان‌های بین‌المللی، ایجاد ائتلاف‌ها و برنامه‌های مشارکتی با کشورها و مجموعه‌های منطقه‌ای، نفوذ زیادی را در حوزه سیاسی برای خود فراهم آورده‌اند؛ به‌گونه‌ای که این کشورها با ایجاد روابط اقتصادی و سیاسی گسترده با جمهوری اسلامی، چین و روسیه، بعید است که در گروه‌بندی‌های ضد جمهوری اسلامی، چین و روسیه حضور پیدا کنند و ازآنجایی‌که آمریکا توان مقابله با این ائتلاف(جمهوری اسلامی، چین و روسیه) ندارد، احتمالاً به دنبال آن خواهد بود تا به کشورهای که جمهوری اسلامی، چین و روسیه در آن‌ها نفوذ دارند، ضربه بزنند. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود، آمریکا فشار بیشتری بر کشورهای غرب و شرق آسیا داشته باشد.


• سناریو 3: به نظر می‌رسد، یکی از نشانه‌هایی که آمریکا به سمت‌وسوی این افول کشاند، به قدرت رسیدن ترامپ در این کشور است. به‌طوری که کارشناسان روزنامه گاردین این را تأیید کرده و معتقدند که دولت کنونی آمریکا بیشترین ضربه به راهبرد سیاست خارجی آمریکا زده است. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد که افول سیاسی آمریکا در پایان عصر هژمونی آن بی‌تأثیر نخواهد بود. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که دولت آمریکا برای بازسازی آن سیاست‌های عجولانه در پیش بگیرد و به نظر می‌رسد سفر «پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای آینده به اوکراین در بحبوبه پرونده «استیضاح ترامپ» و «اوکراین گیت» در همین راستا باشد.


• سناریو 4: یکی دیگر از نشانه‌های افول آمریکا، بحران در بخش منابع انسانی است و از آنجایی که مهم‌ترین سرمایه هر کشوری نیروی انسانی ماهر و با تجربه است. اما این مسئله در آمریکا تبدیل به یک معضل شده است، چرا که به دلیل ناامیدی بخش زیادی از نخبگان به دلایل مختلف، پدیده خود خشونت و تمایل مهاجرت در میان این کشور بیش از گذشته شده است که در این رابطه موسسه «گلوپ» نظرسنجی در چند روز گذشته از مردم آمریکا گرفته که بیش از 55 درصد تمایل به مهاجرت از آمریکا دارند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که آمریکا تنها در حوزه اقتصادی، سیاسی به بمب و بست نرسیده، بلکه در حوزه اجتماعی هم به بمب و بست رسیده که پایان عصر هژمونی آمریکا نزدیک کرده است. با این اوصاف آمریکا برای ترمیم هژمونی پوسیده خود، احتمالاً به تهدیدهای مختلفی ازجمله؛ تهدیدهای نظامی، اطلاعاتی، اقتصادی در پیش خواهد گرفت. تا بتواند فضای اقتصادی آمریکا بازسازی کند و می‌توان گفت تهدید افزایش تعرفه‌های گمرکی، جنگ اقتصادی و تهدید به فشار حداکثری علیه چین، روسیه و جمهوری اسلامی هفته گذشته در همین راستا بوده است.

 

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار