رسانه های اصلاح طلب و مسئله FATF؛ گزارشی از یک تک و پاتک رسانه ای

مسئله FATF دیگر از حوزه یک مسئله اقتصادی خارج شده و تبدیل به یک چالش سیاسی-رسانه ای تمام عیار در میان بدنه نظام شده است
کد خبر: ۴۹۷۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۵

دیدار مدیا - مسئله FATF دیگر از حوزه یک مسئله اقتصادی خارج شده و تبدیل به یک چالش سیاسی-رسانه ای تمام عیار در میان بدنه نظام شده است، از این حیث شناختن این فضا کمک شایانی را به حل و پیشبرد اهداف خواهد کرد، در این میان نکته بسیار مهم این است که به تاروپود برخی از ادعاهای مطرح شده مانند شرط گذاشتن روسیه و چین برای پیوستن به لوایح مرتبط با اف ای تی اف و ادعاهایی که در رسانه های اصلاح طلب در رابطه با مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد لازم به نظر میرسد. باید دانست که این ادعاها از رویچه فکت های سیاسی ای استوار هستند، همین کمک شایانی خواهد کرد تا در زمینه های رسانه ای بهره های خوبی برده شود


بررسی برخی ادعاهای مطرح شده:


فشار روسیه و چین برای تصویب لوایح مرتبط با FATF؟!
هفته ای که گذشت شهاب الدین بی مقدار نماینده مجلس گفته بود که «شنیدم که وزارت خارجه روسیه در نامه‌ای به وزارت خارجه اعلام کرده که بدون پیوستن به FATF دیگر نمی‌تواند با ما همکاری کند و قطعا صادرات و واردات ما با مشکل مواجه می‌شود.»اما اصل ماجرا چیز دیگری بوده است، اصل ماجرا یک نامه غیررسمی از سوی مقامات روس به سفارت ایران بوده است «...».

 

در واقع این نامه یک نامه رسمی و درخواست اجباری روسها به پیوستن به این کنوانسیون ها نیست بلکه یک راهنمایی است. همتی در این رابطه اما ظاهرا برداشت دیگری داشته است.


اما داستان چین قدری متفاوت است؛ آنها به دلیل عمق روابط بالا با طرف آمریکایی اصرار دارند تا ایران به این کنوانسیون ها بپیوندد، شنیده ها حاکی از آن است که آنها پیشنهاد یک برنامه عمل سهلتر را داده اند.

دریافت پول استراماچونی به دلیل FATF به مشکل خورده است؟!
برخی رسانه های اصلاحطلب چنین عنوان کردند که مشکل استراماچونی سرمربی تیم استقلال این بوده است که ایران به دلیل نپیوستن به لوایح مد نظر FATF نتوانسته است پول لازم برای او را پرداخت کند ولی زبان ساده پول استراماچونی توسط صرافی ها و با بسته های 3 تا 4 هزار دلاری از منابع متعدد به حساب او واریز شده است لکن به دلیل تشخیص FIU ایتالیا این پولها در حساب او بلوکه شده است، دلیل اصلی مشکل استراماچونی این نیست که طرف ایرانی استانداردهای FATF را نپذیرفته بلکه مشکل اش این است که ایتالیا استانداردها را پذیرفته و اعمال کرده است.


دلیل اینکه صراف دست به چنین اقدامی زده است این است که مبادلات با منشا ایرانی دچار تحریم های آمریکا میشود.

حساب های ایرانی در صورت نپیوستن به FATF بلوکه خواهد شد
ازموضوعاتی که برخی از رسانه های اصلاح طلب عنوان میکنند این است که درصورت نپیوستن ایران به این لوایح حسابهای با منشا ایرانی در بیرون از کشور بلوکه خواهند شد، این ادعا را حتی معاون سابق بانک مرکزی نیز تکرار کرد، ولی به زبان ساده FATF این است که چندین کشور یک استاندارد را برای پولشویی وضع میکنند و این استاندارد میشود تنها استاندارد پولشویی در جهان و از این جهت اعتبار میگیرد، در واقع هیچ الزام بین المللی ایجاد نمیشود بلکه این سازوکار کشورها را از جنبه پولشویی رتبه بندی کرده و به نهادهای مالی دنیا اعلام میکند که ارتباط با کشور حائز رتبه پایین از جنبه پولشویی ریسک دارد.

 

نظریه و سناریوهای پیش رو
در واقع پایه ی بسیاری از دعواهای رسانه¬ای اتفاقاتی هستند که در کف صحنه رخ میدهد، به صورت همزمان هم عملیات روانی و هم عملیات جدی در حال انجام است. یکی از این اتفاقات این بود که هم زمان با فشار رسانه ای دولت برای تصویب لوایح مرتبط یک اتفاق کف صحنه نیز رخ داده است؛ دولت بسیاری از نهادهای مخالف با FATF را قلع و قمع کرد، مثال عمده این مسئله مرکز همکاری های ریاست جمهوری و زیرمجموعه های آن یعنی ایتان و مجموعه مقاومتی نیوز هستند که با برخورد شدید وزارت اطلاعات و دولت و قطع بودجه تعدیل نیروی گسترده روبرو شدند، به عنوان مثال مجموعه ایتان 100 نفر از نیروهای خود را تعدیل کرد.


عمده تکیه رسانه های اصلاح طلب که رسانه¬های جبهه انقلاب از آن غافل¬اند پوشش¬دهی حداکثری نسبت به همه اقشار مختلف است. آنها ادعاهای خود را از تمامی اقشار مختلف بیان میکنند، یک روز نماینده مجلس، یک روز اقتصاددان، یک روز عضو اتاق بازرگانی، یک روز ورزشکاران و یک روز حتی از مجامع نامربوطی مانند مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران. رسانه های اصلاح طلب در زمان فعلی از سیاست پرده های ابهام(Veil of vagueness) برای پیشبرد اهداف خود استفاده میکنند، در این استراتژی فرد سیاستگذار سعی میکند تا همه بازیگران را به یک فضای کلی و مبهم(مانند مبارزه با تروریسم) دعوت میکند، ولی تحت لوای این دعوت بسیاری جزئیات خوابیده است که بازیگران در صورت آگاهی نسبت به این جزئیات در برابر آن ایستادگی خواهند کرد.


در برابر این جریان رسانه های جریان انقلاب بیشتر تکیه خود را بر گفتگوها و یادداشت¬های تخصصی گذاشته اند که این خود یک ضعف محسوب میشود، چراکه یک گزاره رسانه ای برای جا افتادن باید به زبان¬های مختلف گفته شود تا مورد استقبال عمومی قرار گیرد.


با عنایت به این نکات موارد ذیل را میتوان در رابطه با آینده پژوهی آینده مسئله FATF مطرح کرد؛
1. با توجه به کاهش اقبال عمومی به دولت به نظر میرسد این مسئله به قوت مسائل پیشین مد نظر دولت نتواند در دستورکار افکار عمومی قرار گیرد.

2. ماهیت تخصصی این مسئله باعث میشود تا در میان مردم این مسئله کمتر مورد توجه قرار گیرد
3. اما رسانه های اصلاح طلب و طرفدار دولت با چالشی که این مسئله را به ساده ترین وجه به مردم میگوید بیشتر از رسانه های انقلابی که بیشتر بر رویکردهای تخصص گرا توجه دارند توفیر پیدا کند.
4. اما در عرصه سیاسی این مسئله آنطور که برآورد میشود توفیق پیدا نخواهد داشت.
5. برآیند خط سیاسی و خط عملیات روانی در جامعه اما قابل پیش

 

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار