مارها و موش‌های وعده‌های انتخاباتی را بشناسید

کبرا افکت و رت افکت دو اتفاق تاریخی است که شناخت آن‌ها شاید بتواند در تصمیم‌گیری ما برای تعیین کاندیدای مورد نظر تاثیرگذار باشند.
کد خبر: ۴۸۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
سرمایه پرس - در کمپین‌های انتخاباتی وعده‌ووعیدهای بسیاری داده می‌شود و هر کدام ما را یاد اتفاق مشابهی در تاریخ می‌اندازد. کبرا افکت (Cobra Effect) و رت افکت (Rat effect) از این عوامل هستند.

در دوره‌ای مارها در کشور هند مردم را کلافه کرده بودند. مارهای سمی که جان مردم هند را تهدید می‌کردند و آلودگی شهر را افزایش می‌دادند. دولت هند تصمیم گرفت برای مقابله با این حیوانات به فکر چاره باشد و به همین دلیل برای هر ماری که به دولت تحویل می‌دادند جایزه نقدی تعیین کرد. چند ماه که از این برنامه گذشت آمارها نشان می‌داد حجم مارها در کشور کاهش یافته اما بعد از مدتی شرایط در کشور بدتر از گذشته شد.

به همین دلیل دولت تحقیق و بررسی‌های خود را شروع کرد و متوجه شد عده‌ای از مردم اقدام به پرورش مار کرده‌اند و از این طریق ارتزاق می‌کنند.

در هانوی ویتنام هم اتفاق مشابهی افتاد که بعدها به رت افکت شهرت یافت. همانند دوره‌ای در تهران این شهر پر شده بود از موش‌های خیابانی. موش‌هایی که بهداشت مردم هانوی را تهدید می‌کرد.

رژیم استعماری فرانسه که آن زمان مدیریت شهر هانویی را در اختیار داشت اعلام کرد با کشتن هر موش به مردم جایزه نقدی می‌دهد. روش پرداخت جایزه هم این‌طور بود که مردم باید موش را می‌کشتند و دُم آن را برای دریافت جایزه تحویل می‌دادند. مدتی که گذشت شهر پر شد از موش‌های بدون دم. مردم برای اینکه تعداد موش‌ها کم نشود و همچنان بتوانند کسب درآمد کنند تنها دم آن‌ها را می‌کندند و در خیابان رها می‌کردند.

در سیاست‌های اقتصادی این دو اتفاق مشابه‌های زیادی دارد. دولت در کشور افغانستان برای اینکه دیگر کشاورزان اقدام به کاشت خشخاش نکنند اعلام کرد هرکسی که قبلاً خشخاش می‌کاشته اگر حال محصول دیگری بکارد به وی تسهیلات و جوایز نقدی داده می‌شود. اما با این سیاست نه‌تنها تولید خشخاش کم نشد بلکه افزایش نیز یافت زیرا عده‌ای از کشاورزان با انگیزه گرفتن تسهیلات در سال آینده اقدام به کاشت خشخاش در امسال کردند.

وعده و وعیدهای اقتصادی این‌گونه هستند. اگر از زوایای گوناگون به آن نگاه نشود آنگاه تأثیرات غیرقابل جبرانی بر اقتصاد خواهند گذاشت. برای نگاه به این موضوع کافی است به طرح‌های سهام عدالت، یارانه‌های نقدی، مسکن مهر و برنامه‌های اشتغال‌زایی همچون بنگاه‌های زودبازده دقت کنید. طرح‌هایی که هرکدام نه‌تنها به هدف خودشان نرسیدند بلکه تنها شرایط اقتصادی مردم را بدتر کردند.

بهتر است موش‌ها و مارهای وعده‌های انتخاباتی را بشناسیم. برنامه کمک به گروه‌های با درآمد متوسط به پایین جامعه با افزایش یارانه‌های نقدی از آن جمله است. کاندید انتخاباتی می‌گوید باید برای بهبود وضعیت معیشتی مردم در کوتاه‌مدت هم برنامه داشت و به همین دلیل می‌خواهد یارانه‌ها را افزایش دهد. افزایش یارانه‌ها کاملاً اثری همانند مارها در هند خواهد داشت. شاید در کوتاه‌مدت و فاصله شش‌ماهه شرایط را بهبود ببخشد اما مدتی که بگذرد طبقه فرودست متوجه خواهند شد که چه اتفاق بدی رخ داده است. اثر تورمی این یارانه‌ها بر کسی پوشیده نیست. مردم به‌عنوان‌مثال ۲۵۰ تومان پول می‌گیرند درحالی‌که اگر قبلاً یک نفر در خانواده بیکار بود حال چندین نفر شغل ندارند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار