خداحافظی با وب‌سایت معروف قدیمی!

در ماه‌های اخیر خبر خرید یاهو توسط شرکت مخابراتی بزرگ ورایزون مدت‌هاست که شنیده می‌شد.
کد خبر: ۴۶۲۱
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۹
سرمایه پرس - با این حال اما در این مدت هیچ خبر قطعی از فروش یاهو به ورایزون منتشر نشد، چون این دو شرکت بزرگ بر سر قیمت نهایی معامله به توافق نرسیده بودند. حالا اما بالاخره هر دو این شرکت‌ها به توافق رسیدند که به دنبال حملات سایبری که یاهو را هدف قرار دادند، قیمت معامله را به 48/ 4 میلیارد دلار کاهش دهند. 

حالا شرکت مخابراتی ورایزون آمریکا با پرداخت 48/ 4 میلیارد دلار مالک یاهو می‌شود و انتظار می‌رود این توافق در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ یعنی تا کمتر از چهار ماه دیگر نهایی شود. بر این اساس شرکت مخابراتی ورایزون آمریکا برای خرید هسته اصلی تجارت یاهو 48/ 4 میلیارد دلار پرداخت خواهد کرد و جالب اینکه دو طرف خود را در زمینه تبعات اقدامات آتی هکری که ممکن است باز هم تکرار شود، مسوول اعلام کرده‌اند. با این اوصاف این مبلغ توافق شده نهایی تا 350 میلیون دلار کمتر از اولین مبلغ پیشنهادی ورایزون به یاهو است.

این موضوع به ضعف و آسیب‌پذیری یاهو در برابر دو حمله سایبری بزرگی که به این شرکت شده است، مربوط می‌شود. یاهو در سال‌های اخیر به علت سرقت صدها میلیون کلمه عبور کاربران خدمات پست الکترونیک خود حسن شهرت و اعتبارش را تا حد زیادی از دست داده بود و این موضوع تنها زمانی علنی شد که ورایزون برای خرید یاهو اقدام کرد. درحالی‌که شنیده می‌شد ورایزون بعد از افشای خبر نفوذ گسترده هکرها به سرورهای یاهو خواستار تخفیف ۲۵۰ میلیون دلاری برای خرید یاهو شده، حالا مشخص شده میزان این تخفیف ۳۵۰ میلیون دلار است. ورایزون با این کار مالکیت پورتال عظیم یاهو، زیرمجموعه‌های فراوان آن و همین‌طور درآمدهای تبلیغاتی یاهو را در اختیار می‌گیرد. خبر این معامله اولین‌بار در ماه جولای سال 2016 اعلام شد، اما فرآیند آن تا به توافق رسیدن این دو شرکت تا حالا به طول کشیده است. برترین اپراتور مخابراتی آمریکا در این مدت یاهو را ترغیب کرد تا موارد مختلف این توافق را به دنبال وقوع حملات سایبری به این شرکت، اصلاح کند و تغییر بدهد. در نهایت یاهو و ورایزون عصر یکشنبه گذشته بعد از هفته‌ها مذاکره بین مدیران این شرکت‌ها، به توافق رسیدند و توافق بر سر این معامله را انجام دادند. آنها حتی بر سر مبلغ پیش‌پرداخت این معامله هم به توافق رسیدند. هر دو شرکت بر سر موارد مختلفی که می‌تواند در این معامله کاربران‌شان را هم شامل شود، با جزئیات مذاکره کرده و به توافق رسیدند.

این توافق و معامله می‌تواند بیش از یک میلیارد کاربر برای هر دو شرکت آورده و تمام درآمدهای تبلیغاتی یاهو را در اختیار ورایزون قرار دهد. جالب است بدانید که قیمت سهام شرکت ورایزون بعد از اعلام این توافق با افزایش 3/ 0 درصدی به 33/ 49 دلار برای هر سهم رسید، درحالی‌که قیمت سهام یاهو با اعلام این خبر رشد 8/ 0 درصدی را تجربه کرد و به 48/ 45 دلار برای هر سهم رسید. رقبای ورایزون هم در سال‌های اخیر دست به خریدهای مشابهی زده‌اند و از جمله AT&T شرکت دایرکت تی‌وی را خریداری کرده و در حال خرید تایم‌وارنر است تا حضور خود را در دنیای تفریحات دیجیتال افزایش دهد. ورایزون هم پیش از این شرکت AOL را خریداری کرده بود. پیش‌بینی می‌شود این خریدها بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات را بیش از گذشته رقابتی کند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار