جزییات نشست ارزی رییس کل بانک مرکزی با مجلس

سیف: روند کاهشی نرخ ارز ادامه پیدا می کند/ ضربه به سفته بازها/ یکسان‌سازی نرخ ارز الزامی است

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه شرایط برای یکسان‌سازی نرخ ارز از پیش از برجام مناسب‌تر است، نتایج نشست امروز خود با کمیسیون اقتصادی مجلس را تشریح کرد.
کد خبر: ۳۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۵
بازار نیوز - ولی الله سیف در حاشیه نشست امروز خود با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، با تاکید بر اینکه در دو سه روز اخیر روند کاهشی نرخ ارز آغاز شده و ادامه خواهد یافت، آخرین وضعیت یکسان‌سازی نرخ ارز را تشریح کرد.
 
رییس کل بانک مرکزی درباره طرح معرفی فروشندگان عمده ارز به سازمان امور مالیاتی گفت: سازمان امور مالیاتی عموماً از بانک مرکزی به موجب قانون و از طریق مرکز اطلاعات بانکی می‌تواند حساب‌های پُرترافیک و حساب‌هایی را که مرتبط با فعالیت‌های مختلف است کنترل کند؛ لذا روند حجم عملیات هر حساب می‌تواند عاملی باشد برای اینکه سازمان امور مالیاتی بتواند دقت کند که آیا صاحبان این حساب‌ها اظهارنامه مالیاتی را به موقع ارائه کرده‌اند یا خیر و عاملی می‌شود برای ممیزان مالیاتی تا بتوانند این مسیر را دنبال کنند.
 
وی در پاسخ به این مطلب که برخی از عمده فروشندگان ارز دلال هستند، وضعیت این افراد چگونه خواهد بود؟ افزود: ما با حساب‌های بانکی پُرترافیک مواجه هستیم و اگر کسی فردی را اجیر کرده و در بازار فعالیت انجام می‌دهد، بر یک حسابی متمرکز می‌شود و براساس آن حساب عمل خواهد شد.
 
رییس کل بانک مرکزی درباره یکسان‌سازی نرخ ارز نیز گفت: یکسان‌سازی نرخ ارز روندی است که در بلندمدت برای اقتصاد ما الزام آور است و حتماً باید عملیاتی شود و تردیدی در آن نیست.
 
سیف افزود: در گذشته بنده اظهارنظرهایی کرده‌ام منتهی بیان بنده را جور دیگری تعریف کرده‌اند، همیشه بیان من این بوده که برای یکسان سازی نرخ ارز پیش نیازهایی وجود دارد که یکی از آن پیش نیازها ارتباطات بانکی مناسب در حد نیاز برای جا به جایی و تسویه حساب‌های بین‌المللی است.
 
وی گفت: این موضوع در حال حاضر نسبت به قبل از برجام شرایط مناسب‌تری دارد و این کار مقداری پیشرفت کرده و ما جلو رفته‌ایم و اقدامات ما خوشبختانه نتایج مثبتی هم داشته و در آینده هم نتایج مناسبی پیدا خواهد کرد. در یک مقطعی اعلام خواهیم کرد که ارز یکسان داریم و مقداری از مسیر آن طی شده و در آینده هم دنبال خواهد شد و مردم نیز اطلاع خواهند یافت.
 
 دلیل التهاب بازار ارز را افزایش تقاضای فصلی خواند و اظهارداشت: در دو، سه روز اخیر روند کاهشی نرخ ارز شروع شده است. با دقت نظر و اقداماتی که بانک مرکزی انجام داده، روند کاهشی نرخ ارز ادامه پیدا می‌کند.
 
رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: اصولاً روش بانک مرکزی این است که در اینگونه مقاطع ترجیح می‌دهد کمتر صبحت کند و اقداماتش نهایتاً به جایی برسد که کسانی که سفته بازی کرده‌اند از این بازار سود نبرند.
 
سیف ادامه داد: مطمئناً در شرایط حاضر هم این وضعیت پیش‌بینی می‌شود و کسانی‌که با اهداف سفته بازانه و کسب سودهای موقت این کار را می‌کنند حتماً خسارت و ضرر می‌بینند.
 
رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: نرخ ارز در شرایط موجود واقعی نیست و انشاءالله در روزهای آینده شاهد روند نزولی نرخ ارز خواهیم بود.
ایبنا
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار