فروزان بی هدف می سوزد/ تا کجا باید از شرکت های داخل حمایت کرد؟

روزانه حدود 200 میلیون فوت مکعب گاز در میدان فروزان سوزانده می‎شود و با وجود عملكرد نامناسب شركت طرف قرارداد، به نظر مي‎رسد اين روند ثروت‎سوزي به اين زودي‎ها متوقف نخواهد شد.
کد خبر: ۳۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۱
سرمایه پرس - این روزها که صحبت از حمایت از سازندگان داخلی نقل و نقل هر محفل تصمیم گیری در نفت است،یک پرسش مهم در این میان باید پاسخ داده شود و آن اینکه این حمایت تا کجا و چه حدی باید ادامه پیدا کند؟ اگر اهمال و تعلل سازنده و شرکت ایرانی باعث شود که منافع ملی به چالش بیافتد و ضرر متوجه کشور شود با چه؟ باید به هر طریقی باید حمایت کرد؟ به عنوان نمونه شنیده ها حاکی است شرکت نفت فلات قاره ایران از عملکرد شرکت ایرانی در پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت میدان فروزان بسیار ناراضی است و احتمال فسخ این قرارداد وجود دارد.  

قرارداد فروش گازهای همراه نفت میدان فروزان، دومین قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت در مجموعه شرکت ملی نفت ایران بود که اوایل امسال بین شرکت نفت فلات قاره ایران و یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک ملت امضا و مقرر شد این شرکت ایرانی با پشتوانه مالی بانک ملت و با همکاری شرکت‎های معتبر داخلی و بین المللی، نخستین واحد FLNG کشور را در نهایت ظرف ٢٤ ماه پس از امضای قرارداد به بهره برداری برساند؛ این در حالی است که با گذشت حدود هشت ماه از امضای این قرارداد، اصلا  پیشرفتی حاصل نشده است.  

این در حالی است که شرکت نفت فلات قاره ایران در حالی قرارداد فروش گازهای همراه نفت این میدان را با شرکتی داخلی امضا کرد که پیشنهادهای شرکت‎هایی از فرانسه، نروژ و کره نیز روی میز قرار داشت و البته بنا بر اخبار رسیده، نفت فلات قاره با توجه به نارضایتی از عملکرد شرکت ایرانی، مذاکرات خود را با شرکت های بین المللی متقاضی از سرگرفته است.  
 
بي ترديد تكيه بر توان داخلي و گسترش همكاري با شركت هاي ايراني به خصوص در مسير تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي بسيار حائز اهميت است اما منافع ملي در هر شرايطي حرف نخست را مي زند؛ به اين ترتيب انتظار مي‎رود شركت ملي نفت و شركت نفت فلات قاره، حداكثر تلاش خود را براي جلوگيري از اتلاف سرمايه‎هاي ملي بكارگيرند و مواضع قاطعانه‎اي اتخاذ كنند.

جمع‎آوري گازهاي همراه نفت فروزان، علاوه بر اين‎كه گام بلندي در مسير حفاظت از محيط زيست است، مي تواند زمينه‎ساز راه‎اندازي نخستين واحد مايع‎سازي گاز در دريا (FLNG) نيز در كشور باشد؛ موضوعي كه شركت ملي نفت ايران بسيار بر آن تاكيد دارد. این یک نمونه است. در شرکت پایانه های نفتی هم از این دست پروژه ها هست که سازندگان و شرکت های ایرانی پروژه را معطل کرده اند و دست شرکت نفت در این مورد بسته شده است. در این موارد لازم است با راه اندازی نهاد داوری در تشکل های غیر دولتی بررسی های لازم صورت گیرد تا هم حمایت کردن از سازندگان حرفه ای موثر و مطلوب به پیش رود و هم اینکه بابت اهمال وناتوانی یک شرکت ضرری متوجه کشور نشود.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار