یادداشت/

اهداف عربستان از جمع آوری کمک مالی برای مردم سوریه چیست؟

اواخر هفته گذشته خبری به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان منتشر شد مبنی بر اینکه ملک سلمان دستور راه‌اندازی کمپینی مردمی را برای جمع‌آوری کمک‌ها به مردم سوریه صادر کرده است.
کد خبر: ۳۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲
سرمایه پرس - بر اساس این گزارش، قرار است مبالغ جمع آوری شده در راستای ایجاد کمپ پناهندگان و تأمین غذا، دارو و پتو برای آوارگان سوری مورد استفاده قرار گیرد. با این حال به محل دقیق کمپ‌هایی که قرار است برای پناهجویان ایجاد شود، اشاره ای نشده است. خبرگزاری دولتی عربستان گزارش داده که خود ملک سلمان ۲۰ میلیون ریال سعودی را به عنوان کمک در اختیار این کمپین قرار داده و محمد بن نایف، ولیعهد عربستان نیز به این کمپین، ۱۰ میلیون ریال سعودی کمک کرده است.
 
انتشار این خبر باعث طرح دو پرسش کلیدی گردیده است. عربستان از جمع آوری این مبالغ در مقطع کنونی که شاهد پیروزی های نظام سوریه و متحدان آن در روند آزاد سازی شهر مهم حلب هستیم، چه اهدافی را دنبال می کند؟ این ابتکار در زمانی که دولت سعودی نقش مهمی در حمایت های مادی و لجستیکی از تروریست ها و معارضین مسلح و سیاسی داشته است، چه معنایی برای مردم سوریه دارد؟
 
قبل از پاسخ به این سوال ها، ابتدا لازم است نگاهی به آخرین تحولات بحران سوریه پس از آزادسازی شهر راهبردی حلب انداخت تا تصویر روشن تر و گویاتری از این معادله در حال شکل گیری فراهم آید. آزادسازی حلب از چند منظر به نفع نظام سوریه و متحدان آن و در مقابل به ضرر جبهه مخالفین بوده است. این پیروزی یک نقطه عطف در روند بحران فرسایشی سوریه است که با توجه به اهمیت و جایگاه آن در طراحی ابتکارات و عملیات های جنگی و همچنین روانی می تواند به مناطق دیگر همچون ادلب هم تسری پیدا کند. در این وضعیت راه حل سیاسی نیز تقویت شده و شاهد ابتکارات ایران و روسیه در شکل دهی به رویکرد دیگر بازیگران چون ترکیه هستیم که اخیرا عراق نیز خواستار پیوستن به آن شده است. چنین وضعیتی تشتت و پراکندگی معارضه و همچنین حامیان منطقه ای و بین المللی آنها را به دنبال داشته است.
 
در چنین فضایی شاهد سه اقدام مهم در حال شکل گیری هستیم: اول؛ پیگیری یک دیپلماسی فعال همراه با فشار در شورای امنیت و برجسته کردن مواردی چون کشتار غیرنظامیان، کنار رفتن بشار اسد و انتقاد از مواضع ایران و روسیه؛ دوم، حمایت از آتش بس و اتخاذ تصمیم تجهیز مخالفان سوری به سلاح های مدرن از جمله موشک های ضد هوایی از سوی آمریکا که هنوز مشخص نیست از طریق چه ساز و کاری عملیاتی خواهد شد و سوم؛ جمع آوری کمک های مردمی از سوی عربستان سعودی که به زعم ناظران اقدامی در راستای تجهیز مخالفان است.
 
این اقدام در زمانی صورت می گیرد که طرح ریاضت اقتصادی عربستان، کاهش درآمدهای نفتی و استقراض خارجی باعث شده تا این کشور نتواند همچون سال های گذشته سخاوتمندی های خود در ارسال کمک های مالی به مخالفین را ادامه دهد. بخصوص با توجه به شبکه ای از متمولین عرب، شاهزادگان و بنیادها و نهادهای خیریه که با عربستان در ارتباط هستند و در یک شبکه حامی- پیرو قرار می گیرند، می تواند مبلغ قابل توجهی در این رهگذر فراهم آید.
 
دوم، برنامه کمک های مالی مردمی عربستان به سوریه می تواند تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر شکست در جلوگیری از سقوط شهر حلب و همچنین اعتراض به کنار گذاشتن عربستان از مذاکرات آینده باشد.
 
سوم، طرح جمع آوری این کمک ها به نام حمایت از مردم آواره باعث خواهد شد تا در زمانی که زمزمه های بازگشت مردم شهر حلب به خانه و کاشانه خود مطرح است، اقدامی نمادین در راستای بازسازی اقتصادی این شهر و حمایت عربستان از آن جلوه گر شود.
 
از طرف چهارم هم این اقدام می تواند پوششی برای وجهه عربستان در شرایطی باشد که به زعم تحلیلگران، افق هایی از فروکش کردن بحران نمایان شده و بازیگران درگیر در تلاشند تا خود را برای شرایط در حال ظهور آماده کنند. بخصوص برای سعودی ها که چهره منفوری از خود میان مردم سوریه بر جای گذاشته اند.
کامران کرمی
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار