در سه ماهه نخست ۹۵

میزان اسکناس در دست اشخاص ۱۶,۲ درصد کاهش یافت

میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۱۶.۲ درصد کاهش داشت.
کد خبر: ۳۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
سرمایه پرس - در حالی که میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در اسفندماه سال ۱۳۹۴ رقم ۳۷۱,۹ هزار میلیارد ریال بود، این رقم در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۳۱۱.۶ هزار میلیارد ریال رسید که ۱۶.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.
 
براساس آمارهای منتشر شده در نماگرهای اقتصادی بهار ۱۳۹۵ بانک مرکزی و در بخش متغیرهای پولی و اعتباری اعلام شده است که پایه پولی در خردادماه سال جاری به ۱۵۸۵,۲ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰.۳ درصد و نسبت به اسفندماه سال ۱۳۹۴ ۱۶.۹ درصد رشد داشته است.
 
پایه پولی در سال ۱۳۹۴ با ۱۶,۹ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به رقم ۱۵۳۳.۶ هزار میلیارد ریال رسید.
 
همچنین میزان پول در خردادماه سال ۱۳۹۵ با ۱۳,۲ درصد افزایش نسبت به اسفندماه سال قبل به ۱۳۶۴.۴ هزار میلیارد ریال رسید.
 
براساس نماگرهای اقتصادی منتشر شده سپرده های دیداری در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۵ با ۵,۸ درصد رشد نسبت به اسفندماه سال گذشته به ۱۰۵۲.۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
 
براساس آمار بانک مرکزی، میزان سپرده های غیردیداری(شبه پول) نیز در سه ماهه نخست سال جاری ۹۲۳۰,۶ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفندماه سال ۱۳۹۴ ۴.۸ درصد رشد نشان می دهد.
 
کل سپرده های بخش غیردولتی در بانک ها از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا پایان خردادماه رقم ۱۰۲۸۳,۴ هزار میلیارد ریال را نشان می‌دهد که این رقم نسبت به اسفندماه سال گذشته ۴.۹ درصد افزایش یافته است.
 
براین اساس همچنین نقدینگی به ۱۰۵۹۵,۰ هزار میلیارد ریال در سه ماهه نخست سال جاری رسیده که نسبت به اسفندماه سال ۱۳۹۴ رشدی ۴.۲ درصدی نشان می دهد.
ایبنا
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار