دلیل نابه‌سامانی اوضاع ایران چیست؟

اوضاع امروز کشور در شرایط مطلوبی قرار ندارد.
کد خبر: ۳۵۹۸
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵
سرمایه پرس - امروز کشور در وضعیت خوبی نیست، ایران ۱۱ میلیون حلبی‌نشین دارد. امروز بین ۲.۸ تا ۴ میلیون معتاد در کشور داریم. زنان سرپرست خانوار ۲.۶ میلیون از خانواده‌های ایرانی را شامل می‌شود که بسیاری از اینها زنان نسبتا جوان هستند. جامعه ما اکنون با طلاق ۲۶ درصدی و در بعضی مناطق ۶۰ درصدی روبه‌رو است.

آمارهای فوق ابعاد تکان دهنده ای از مسائلی را بازتاب می دهد که جامعه ایرانی در سال ۹۵ با آن ها دست و پنجه نرم می كند. جامعه ایران ، جامعه " پرمساله " ای است . اما چرا ما با چنین وضعیتی روبرو هستیم ؟

وجود سنت دیرینه و مقاوم :  
کشورهایی همچون ایران که از تاریخ بلندتر و سنت مقاوم تری برخوردار هستند به دلیل عدم دستیابی به تلفیقی کارآمد میان سنت و مدرنیته با مسائل اجتماعی بیشتری مواجه هستند.

جایگاه پیرامونی ایران در نظام جهانی : 
بر اساس مدل والرشتاین (تقسیم جهان به کشورهای مرکز ، نیمه پیرامون و پیرامونی ) ، جایگاه پیرامونی ایران شرایطی را برای ما پدید آورده است که ما به ناگزیر باید پذیرنده مسائل جهانی، و به تبع آن مصرف کننده راه حل های جهان اول باشیم . راه حل هایی که به دلیل ناسازگاری با شرایط ایران منجر به شکل گیری بحران های بیشتر شده است .

سنت " چیرگی " به جای سنت " توافق" : 
تاریخ ایران زمین مشحون از" پاک کردن صورت مساله" ، به جای "حل مساله" است . عدم شکل گیری " خرد سیاسی " به عنوان ؛ جایگزینی توافق و اجماع ، به جای چیرگی و حذف ، ایران را به جامعه ای کوتاه مدت تبدیل کرده که در آن فرصت و امنیتی برای اجرا و تداوم برنامه های توسعه محور وجود نداشته است .

حاکمیت اندیشه چپ :
چپ زدگی به معنای عاملیت تمامی مشکلات کشور را به سرمایه داری جهانی منسوب کردن، و تنها راه رهایی را ایجاد انقلاب دانستن سابقه نامناسبی در تاریخ معاصر ایران دارد .

نکته پایانی : جامعه ایران از فرط ازدیاد مسائل اجتماعی ، یک جامعه مدرن بدقواره (جلایی پور) است . جامعه که در آن به تدریج تهدیدها بر فرصت ها تفوق می یابند . زمان برای جبران اندک است ..

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار