یک روز تمرین تنیس چقدر هزینه می‌برد؟

اگرچه باور عموم به گران بودن رشته ورزشی تنیس است اما در عمل هزینه یک روز فراگیری و فعالیت در تنیس نسبت به بسیاری از رشته های ورزشی کمتر است.
کد خبر: ۳۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰
سرمایه پرس - تنیس در باور عموم در جمع رشته های ورزشی لوکس و پرهزینه است.چیزی تقریبا شبیه اسکی که ورزش مرفهین خوانده می شود. اگرچه در سالهای اخیر تلاش زیادی برای همگانی کردن این رشته و توسعه آن در مدارس انجام شده اما در عمل به نظر می رسد هنوز این اعتقاد در میان عموم مردم جامعه وجود دارد که این رشته پرهزینه و ویژه قشر خاصی از جامعه است.

اما در واقعیت داستان چیز دیگری است.اگر از تنیس بازان حرفه ای که تغذیه،بدنسازی و شرایط خاص تمرینی دارند و باید در مسابقات مختلف شرکت کنند بگذریم هزینه یک روز بازی تنیس چیز زیادی نمی شود. حتی آنهایی که می خواهند در ابتدای کار این رشته را فرابگیرند نیز هزینه چندان زیادی برای تدریس مربی نمی دهند و شاید بتوان این رشته را نسبتا ارزان با لباسی مبدل و گران قیمت دانست.

فرشاد صفتی مسئول کمیته تیم های ملی فدراسیون تنیس که خود عهده دار هیات تنیس استان تهران است در پاسخ به این سوال که آیا تنیس رشته گرانی است یا خیر گفت: اگر بخواهیم تنیس را با رشته ای مثل سوارکاری مقایسه کنیم تنیس رشته ای ارزان است. شما تصور کنید هزینه تنها نگه داری یک اسب ماهیانه بین ۲/۵ تا ۲۵ میلیون تومان است اما در رشته تنیس شما می توانید با ۲۳ هزار تومان یک ساعت زمین تنیس باشگاه استقلال را اجاره کنید.

وی با اشاره به هزینه اجاره زمین تنیس در مکانهای دیگر نیز تصریح کرد: در ورزشگاه شهید شیرودی هزینه اجاره زمین ۱۴ هزار تومان، در آزادی ۱۸ هزار تومان و در ورزشگاه تختی ۷ هزار تومان است. در شهرستان ها نیز این هزینه به مراتب کمتر است.

هزینه یک روز آموزش خصوصی همراه با پول زمین و توپ و راکت چقدر می شود؟ صفتی به این سوال اینطور پاسخ داد: می توانم در مجموع این هزینه را بین ۷۰ تا ۱۵۰ هزار تومان عنوان کنم. تازه اگر یک ورزشکار یکبار بین ۷۰ تا ۱۳۰ هزار تومان هزینه کند و یک راکت بخرد این راکت تا ۵  سال هم برایش می ماند و آن وقت فقط باید هزینه اجاره زمین را بپردازد.

صفتی در پاسخ به این سوال که هزینه تدریس مربیان تنیس چقدر است؟ گفت: به طور متوسط ساعتی ۳۰ هزار تومان.در شهرستانها این هزینه کمتر هم می شود. آکادمی هایی داریم که هزینه مربی-زمین و توپ ساعتی ۲۰ هزار تومان می شود.حتی در برخی شهرستانها این هزینه ها به صفر هم می رسد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قهرمانان تنیس از قشر مرفه جامعه هستند گفت: اتفاقا اصلا این طور نیست. شاید باور عموم این باشد اما در ایران بهترین تنیسورهای ما از خانواده هایی هستند که پدرانشان توپ جمع کن بوده اند. در سطح بین المللی هم همین طور است. راجر فدرر یکی از ضعیف ترین خانواده ها را در سوئیس داشت.

امیر برقعی رئیس کمیته آموزش فدراسیون تنیس نیز در پاسخ به این سوال که آیا تنیس ورزش گرانی است یا خیر گفت: اگر منطقی نگاه کنیم نسبت به برخی رشته ها ارزان تر و نسبت به برخی دیگر گران تر است. البته در تنیس اگر آموزش به صورت گروهی پیگیری شود هزینه بسیار کم می شود. در بخش آماتور تا چند جلسه آموزش مورد نیاز است و بعد از آن فرد می تواند با اجاره زمین به راحتی به این رشته بپردازد.

 با این حساب هزینه به نظر می رسد تصویر گران قیمتی از رشته تنیس در اذهان عمومی نقش بسته است که نیاز است فدراسیون تنیس با توسعه و همگانی کردن این رشته به ویژه در مدارس نسبت به آگاهی خانواده ها از شرایط این ورزش اقدام کند.کاری که اگرچه آغاز شده اما تداوم آن اهمیت به مراتب بیشتری دارد.
مهر
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار