59 درصد مردم کشور سرشماری شدند

به گفته رئیس مرکز آمار تا به امروز 58.9 درصد مردم کشور سرشماری شدند.
کد خبر: ۲۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴
سرمایه پرس - رییس مرکز آمار ایران گفت: تاکنون 15 میلیون و 100 هزار خانوار شامل50 میلیون و 300 هزار نفر سرشماری شده‌اند که 58.9 درصد خانوارهای کشور را در بر می‌گیرد.

امیدعلی پارسا روز سه شنبه، افزود: مرحله دوم سرشماری که به صورت حضوری اجرا می‌شود از 28 مهر آغاز شده و تا 28 آبان ادامه دارد.

وی ادامه داد:در این مرحله ماموران سرشماری به تمام خانوارهای کشور مراجعه می‌کنند.ماموران آمارگیری از خانوارهایی که در سرشماری اینترنتی شرکت کرده‌اند کد آماری را دریافت و وارد تبلت می‌کنند. اگر خانوار در سرشماری اینترنتی شرکت نکرده بود اطلاعات خانوار از طریق مصاحبه وارد تبلت می‌شود.

به گفته پارسا،خانوارهایی که هنگام مراجعه مامور در منزل تشریف ندارند خانوار غایب نامیده می‌شوند. برای این خانوارها توسط مامور اطلاعیه خانوار غایب انداخته می‌شود. در این اطلاعیه به هر خانوار غایب یک کد اختصاص می‌یابد که کد خانوار غایب نامیده می‌شود.

وی گفت:خانوارهای غایب به دو دسته تقسیم می‌شوند. خانوارهایی که در سرشماری اینترنتی شرکت کرده‌اند که باید کد خانوار غایب را از طریق شماره تلفن‌های روی اطلاعیه خانوار غایب در اختیار ستادهای سرشماری قرار دهند یا با ورود به وبگاه‌ سرشماری کد خانوار غایب خود را به کد آماری سرشماری اینترنتی متصل کنند.

وی یادآور شد: خانوارهایی که موفق به شرکت در سرشماری اینترنتی نشده‌اند،باید به وبگاه سرشماری مراجعه و با کد خانوار غایب ثبت‌نام کنند یا با ستادهای سرشماری تماس بگیرند و به صورت تلفنی سرشماری شوند.

رییس مرکز آمار ایران با اشاره به خانوارهای غایب گفت: تاکنون 109هزار خانوار غایب از طریق اینترنت اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند.

وی توصیه کرد: استفاده از اینترنت برای ثبت اطلاعات خانوارهای غایب است. خانوارهایی که کد آماری خود را گم کرده‌اند باید به وبگاه سرشماری قسمت بازیابی کد آماری مراجعه کنند.
به گفته پارسا، ماموران سرشماری که بیشتر آنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند بدون حمایت مردم موفق نخواهند شد. برای حمایت از این ماموران باید با روی خوشرویی با آن‌ها برخورد کنیم.

وی تاکید کرد: خانوارها باید از قبل شماره ملی اعضای خانوار، تاریخ تولد آنها، کد پستی، مساحت واحد محل سکونت و نوع اسکلت واحد مسکونی را با مشورت عضو مطلع خانوار یادداشت کنند.

وی گفت: شهروندان همچنین در صورت دریافت اطلاعیه خانوار غایب بلافاصله برای ثبت‌ اطلاعات به شکل اینترنتی اقدام کنند.

وی در پایان از مردم خواست در شبکه‌های مجازی حمایت خود را از ماموران سرشماری اعلام و در انتشار اخبار سرشماری به دیگران مشارکت کنند.

یادآور می شود، مرحله آخر قرعه‌کشی جوایز که شامل خانوارهای غایبی که اطلاعات خود را به صورت اینترنتی ثبت کرده‌اند نیز می‌شود، در پایان سرشماری با اهدای 400 جایزه10 میلیون ریالی انجام خواهد شد.
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار