رئیس انجمن سرمایه‌گذاران خارجی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با سرمایه پرس؛

قاچاق سوخت در مبادی ورودی هنوز کاهش پیدا نکرد

به گفته رئیس انجمن سرمایه گذاران خارجی اتاق بازرگانی ایران قاچاق سوخت در مبادی ورودی هنوز کاهش پیدا نکرده است.
کد خبر: ۲۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۰
سرمایه پرس - سید حسین سلیمی با اشاره به اینکه تعداد زیاد مبادی ورودی در کشور توانسته به صادرات و واردات اقتصاد کشور کمک کنند، گفت: اگر تجهیزات نظارتی و تعداد دستگاههای ایکس ری برای کنترل مبادی مرزی داخلی از سوی دولت بیشتر شود قطعا به رشد اقتصادی نیز می تواند کمک کند ضمن اینکه ما در بخش صادرات نفتی حدود ۱۰ میلیارد دلار افزایش صادرات داشته ایم.

وی اضافه کرد: ۱۵۷ مبادی ورودی در کشور مقررات خاص خود را دارند و در جلسه ای که با کرباسیان رئیس گمرک کشور داشتیم وی تاکید کرد که همه ورودی های مرزی در کشور شبکه ای شده و همه مبادی گمرکی به صورت آنلاین هر روز مشاهده می شود، ضمن اینکه همه اتفاقات گمرک از مراحل ورود تا ترخیص مشاهده می شود.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاران خارجی اتاق ایران اذعان داشت: با توجه به اینکه هزینه دستگاههای ایکس ری در بخش تجهیزات نظارتی بالا است، مقرر شده تا در بودجه امسال مبادی ورودی گنجانده شود.

سلیمی در خصوص تعرفه ها نیز گفت: در حال حاضر به دلایلی کاهش تعرفه ها در جهت منطقی شدن گام بر می دارد چرا که با عضویت ما در سازمانwto  باید این قانون هم اجرایی شود، چون متوسط تعرفه در سازمان تجارت جهانی ۵ درصد است و اگر کالای ایرانی به کشورهای خارجی صادر شود با این تعرفه وارد می شود و اگر کالای خارجی وارد کشور شود دیگر نمی تواند تعرفه ۵۰ درصد پرداخت کند. با این شرایط به سمت یکسان سازی پیش می رویم و قطعا صنایع داخلی بیشتر مورد حمایت قرار می گیرند.

 تولید کننده مصالح ساختمانی اضافه کرد: با وجود کنترل و نظارت شدید در بخش گمرک دیگر ریسک قاچاق هم بالا رفته و از طرفی با کاهش تعرفه ها دیگر واردات قاچاق به کشور به ضرر قاچاقیچان تمام خواهد شد. ورود هر جنسی بدون داشتن فاکتور برای فروشنده گران تمام می شود و با این شرایط خرید کالاهای قاچاقی برای فروشنده های بازار هم به صرفه نیست. 

سلیمی با اشاره به اینکه قاچاق سوخت در مبادی ورودی هنوز کاهش پیدا نکرده، گفت: متاسفانه مبادی ورودی فقط گمرک نیست ما هزار کیلومتر با کشور افغانستان و عراق مرز داریم، از مرزهای کوهستان ها و با وجود کوله‌برها باز هم قاچاق کالاهای به کشور صورت می گیرد و با این روال طی چند ماه گذشته گمرک مرزبانی ها را زیاد کرده و همین مهم باعث کاهش قاچاق به کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه قاچاق در گمرک حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است تصریح کرد:  خوشبختانه مراحل ترخیص کالا به سرعت انجام می شود و تولید کننده ظرف ۱ روز می تواند کالای وارد شده را از طریق سیستم گمرکی اظهار کند ضمن اینکه در سال های گذشته تا یک ماه هم توقف کالا در گمرک به طول می انجامید.

تولید کننده مصالح ساختمانی در خصوص پروانه های گمرکی و سوء استفاده افراد برای واردات کالا گفت: کارت بازرگانی مبنای واردات و صادرات است تا مردم نتوانند به وسیله پروانه های گمرکی به کشور واردات  داشته باشند. با کارت های بازرگانی همه مراحل ورود کالا قابل تعقیب و بررسی است هر چند که استفاده قانونی از پرنده های گمرکی زیاد و به نام یک شخص بلا مانع است و تخلف به شمار نمی رود. اگر شخص همه مراحل اظهارنامه و تعرفه گمرکی را پرداخت کند ترخیص و واردات کاملا قانونی صورت گرفته است. 

سلیمی در پایان تاکید کرد: البته مواردی هم شنیده شده که از کارت های بازرگانی سوء استفاده شده و به نام یک خانم خانه دار کالاهای قاچاقی وارد کشور شده است. با این شرایط سخت گیری و دستور لازم برای جلوگیری از قاچاق در نظر گرفته شده و به همین دلیل تعداد کارت های بازرگانی ما نسبت به سال های گذشته افزایش نداشته است ضمن اینکه ارقام اعلام شده در خصوص قاچاق واقعیت ندارد چرا که با ورود قاچاق به کشور نمی توان رقم قاچاق را تخمین و حدس زد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار