معاون پژوهشکده آمار :

مشکلات نظام آماری ناشی از ضعف سایر اجزاست

معاون پژوهشکده آمار با بیان اینکه اشکال موجود در نظام آماری ناشی از سایر اجزاهای موجود است، تصریح کرد: ما نظام برنامه ریزی صحیح و قابل دفاع نداریم و ضعف در نظام برنامه ریزی در جایگاه نظام آماری تاثیر می گذارد.
کد خبر: ۱۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۵
سرمایه پرس - ایوب فرامرزی با اعلام دوگانگی آماری در ایران گفت : بانک مرکزی و مرکز آمار ایران محاسبه آمار اقتصادی را بر عهده گرفته اند و این در حالی است که هر کدام در روش آمارگیری سیستم خاص خود را دارند که منجر به اعلام آمار دوگانه و مختلف می شود.

وی افزود : در تمام کشورهای دنیا آمار های رسمی از سوی مراکز آمار تولید و اعلام می شود و ما در ایران به تازگی در حال مرحله گذار از آمار بانک مرکزی به مرکز آمار ایران هستیم.

وی ادامه داد : مرکز آمار کشور بعنوان مرجع رسمی آمارانتخاب شده است و در این 
باره اقدامات و گام های بسیار تاثیرگذار برداشته شده و در حال حاضر یک شبکه و نظام آماری در حال شکل گیری است.

ایوب فرامرزی افزود : مرکز آمار ایران با توجه به شورای عالی آمار که برنامه ریز و سیاست گذار نظام آماری است ، در آینده نزدیک اقدام به اعلام آمار های استاندارد و منسجم خواهد کرد و در اختیار سیاست گذاران و مردم کشور قرار خواهد داد.

وی درباره جایگاه فعلی آمار کشور گفت : جایگاه سیستم آماری کشور خوب است اما با توجه به اینکه قرار است ایران به قدرت بزرگ اقتصادی منطقه تبدیل شود، مناسب نیست و ضعف های موجود می بایست به زودی بر طرف شود.

وی اشکال موجود در نظام آماری را ناشی از سایر اجزاهای موجود همچون نظام برنامه ریزی دانست و افزود : مشکلات موجود در نظام آماری ناشی از ضعف های سایر اجزاست. ما نظام برنامه ریزی صحیح و قابل دفاع نداریم و ضعف در نظام برنامه ریزی در جایگاه نظام آماری تاثیر می گذارد.

وی افزود : باید قبل از ارزیابی نظام آماری، اشکالات برنامه ریزی را بر طرف کنیم. برای اینکه برنامه ریزی درست و منطقی و سیاستمدارانه ای داشته باشیم، گام اول در اختیار گذاشتن ابزار و امکانات است تا نظام آماری قادر به تهیه آمارهای استاندارد و دقیق باشد.
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار