نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی در مجلس در گفتگو با سرمایه پرس؛

تورم تک رقمی هم تاثیری بر کاهش نرخ سود بانکی نداشت

سید ناصر موسوی لارگانی نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی در مجلس با اشاره به اینکه در گذشته تورم دلیل افزایش سود بانکی بود، اظهار داشت: با وجود تورم تک رقمی همچنان شاهد سود بالای بانکی هستیم که تمایل برای تولید و رقابت با تولید کنندگان خارجی را کاهش می دهد.
کد خبر: ۱۵۶۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرنگار سرمایه پرس اظهار داشت: بالا بودن هزینه های تولید و از طرفی سودهای کلان تسهیلات بانکی انگیزه و قدرت رقابت را از تولیدکنندگان داخلی گرفته است و همین باعث شده تا بسیاری از تولیدات داخلی خرد و متوسط ما به واسطه سود های کلان بانکی از چرخه کمک به اقتصاد خارج شوند.

وی اضافه کرد: برای کمک به چرخه صنعت اقتصادی باید تولید کننده‌های داخلی را ترغیب کرد تا بدون نگرانی وارد عرصه تولید شوند هر چند که آنها برای گرفتن وام باید ۲۵ درصد از مبلغ تسهیلات را به عنوان سپرده در بانک نگه دارند بدون اینکه سودی به آنها داده شود، ضمن این که همین سود ۲۵ درصد هم طی اقساطی از مشتری گرفته می شود.

سود اعلام شده از سوی بانک ها در باطن ۱۸ درصد نیست
موسوی تاکید کرد: سود سپرده های مردم در بانک ها ۱۵ درصد است اما طبق رای شورای پول و اعتبار سود تسهیلات و وام ها باید ۱۸ درصد باشد. در واقع باید قبول کنیم که سود ۱۸ درصد اعلام شده از سوی بانک ها در باطن ۱۸ درصد نیست چرا که اگر کسی از بانک وام ۳۰۰ میلیونی دریافت کند باید ۲۵ درصد آن را در بانک سپرده کند.

وی در ادامه گفت: حتی مواردی هم مشاهده شده که وام گیرنده ملزم شده که باید مقداری از وام ۱۰ میلیونی ازدواج را به عنوان سپرده در بانک نگه دارند و به اعتقاد من این ظلم بزرگی به جوانان ما است ضمن اینکه این مبلغ ناچیز جوابگوی شروع ازدواج آنها نیست و با این شرایط باید مبلغی از آن را هم در بانک سپرده کنند.

تورم تک رقمی شده اما سود بانکی هنوز بالاست
نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی در مجلس اذعان داشت: جالب اینجاست که قبلا وقتی از وزیر اقتصاد و مسئولین بانک سوال می کردیم که چرا سود تسهیلات بالاست در پاسخ عنوان می کردند که این موضوع بر اساس تورم محاسبه شده و چون تورم بالاست، سوده هم بالا می رود.

اما در حال حاضر طبق گزارش اخیر همین مسئولین، تورم به عدد ۸ رسیده و تک رقمی شده و با این شرایط سوال اینجاست اگر تورم کاهش پیدا کرده چرا سود بانک ها را کاهش نمی دهند؟! این دقیقا مشکل و چالش جدی تولیدکنندگان ما است که هنوز به نتیجه قابل قبولی هم در این زمینه دست نیافته ایم.

نکته دیگر این که اگر مردم از دولت پولی طلب داشته باشند حتی اگر ۲ یا ۳ سال هم به طول بی‌انجامد و به پول خود نرسند، بعد از سال ها دولت همان مبلغ را با همان مقدار برای فرد محاسبه می کنند، برای مثال موردی که خودروی خود را برای این که از رده خارج کند تحویل دولت داده است، در آن زمان برای خودروی جایگزین و اسقاطی، دولت مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می کرد اما در حال حاضر با تغییر برنامه های دولت این مبلغ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده اما باز هم با این شرایط برای مورد مذکور همان مبلغ قبلی در نظر گرفته شده است و این در حالی است که اگر عکس این موضوع اتفاق می افتاد همین فرد باید مابقی مبلغ را به دولت باز می گرداند.

به اعتقاد من دولت باید نسبت به مردم و مشتریان تجدیدنظر کند. همین افراد برای نظام مقدس ایران با جان دو دل مایه گذاشتن پس نیاز به توجه بیشتری هم دارند.

بانک ها راههای درآمدزایی را بلد نیستند
وی تاکید کرد: در کشورهای خارجی بانک ها بابت نگهداری سپرده از مردم سود هم می گیرند ولی در ایران بانک های ما راههای درآمد زایی را بلد نیستند و متاسفانه از طریق سپرده های مردم و سودهای کلان بانکی درآمد کسب کنند!

موسوی اذعان داشت: تا زمانی که پول در چرخه تولید قرار نگیرد سود های بانکی هم زیاد است، عده ای بدون اینکه هیچ فعالیتی داشته باشند پول خود را در بانک سپرده می کنند و درآمد قابل توجهی هم دارند حال اگر این پول در چرخه تولید قرار بگیرد بانک ها هم سود سپرده ها را بالا نمی برند.

اگر بانک مشتری وام گیرنده داشته باشد برای بانک ایجاد درآمد می کند پس باید مردم به سود سپرده ها متکی نشوند و از طریق راههای تولید به فکر درآمدزایی باشند تا هم به چرخه اقتصاد کمک کنند و هم سیستم سود بانک ها را کاهش دهند.
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار