روحانی در مراسم روز جهانی گردشگری:

گردشگری راهکاری برای اشتغالزایی

رئیس‌جمهور یکی از راه‌های اشتغالزایی و توسعه کشور را تقویت صنعت گردشگری دانست و ‏تاکید کرد: تقویت صنعت گردشگری به سود اقتصاد، فرهنگ، سیاست داخلی و خارجی است و امروز ‏شرایط سیاسی کشور، بیش از گذشته برای جذب گردشگر آماده است.
کد خبر: ۱۰۸۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰
سرمایه پرس - حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری ‏گفت: یکی از راه‌هایی که می‌توان رفاه مردم را افزایش و اشتغال‌ و ‏خوداتکایی در محصولات را تقویت کرد و جایگاه ایران در منطقه و جهان را آن طور که در شأن ملت ‏ایران است، ارتقاء داد، توسعه صنعت گردشگری است.‏

 روحانی افزود: صنعت گردشگری با توجه به ابعاد مختلف و فراوانی که دارد، می‌تواند یکی از ‏راه‌های اشتغال‌زایی سریع برای جوانان باشد.‏

 وی با بیان اینکه یکی از اهداف بسیار مهم دولت افزایش اشتغال، جذب فناوری و سرمایه ‏است، اظهار داشت: در صنعت گردشگری می‌توان سرمایه و فناوری لازم را جذب کرده و در کنار ‏شکوفایی این صنعت زندگی مردم بویژه اشتغال جوانان تحصیل کرده را در مسیری قرار داد که مورد ‏نظر جامعه ما است.‏

 روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه در حوزه توسعه صنعت گردشگری، باید اصولی را مورد توجه جدی قرار داد، گفت: اولین اصل، مسأله فرهنگی است باید توجه داشت که با طبیعت زیبا و آثار تاریخی دوره گذشته نمی‌توان گردشگر جذب کرد. یکی از شرایط لازم برای جذب گردشگر وجود فرهنگ لازم در این زمینه است.

 رئیس‌ جمهور افزود: گردشگر به کشوری وارد می‌شود که با چهره گشاده آن کشور روبرو باشد و در آن جامعه تحمل فرهنگی بالا بوده و اخلاق به عنوان یک اصل اساسی مورد توجه باشد. البته همه آنهایی که به ایران سفر کرده‌اند در خاطرات خود یکی از نقاط مهم را میهمان‌نوازی و اخلاق مهربانانه مردم ایران ذکر کرده‌اند و باید این منش را هر چه بیشتر تقویت کرد.

 وی تصریح کرد: مسأله فرهنگی شرط لازم و بسیار مهم برای جذب گردشگر محسوب می‌شود و ملت بزرگ ایران در طول تاریخ پیروان مذاهب و ادیان مختلف را تحمل کرده و به آن احترام گذاشته است و همواره اقوام و آداب سنن مختلف آنان مورد احترام ملت ایران بوده است.

 روحانی اصل دوم در موضوع جذب گردشگر را سیاست خارجی فعال دانست و گفت: سیاست خارجی یک دولت و نحوه ارتباط آن با کشورهای مختلف از پایه‌های اساسی جذب گردشگر است و اگر شرایط سیاست خارجی کشورمان در جهان نامطلوب باشد و نتوانیم به توطئه ایران‌هراسی غلبه کنیم، بدون تردید در جذب گردشگر هم موفق نخواهیم بود.

غلبه بر ایران هراسی، افتخار دولت یازدهم
رئیس‌ جمهور یکی از افتخارات دولت یازدهم را غلبه بر ایران‌هراسی در جهان دانست و گفت: امروز چهره ایران با چند سال پیش به طور کامل متفاوت است و یکی از آثار مهم برجام مقابله با ایران‌هراسی و شکستن آن بوده است.

 روحانی افزود: در برجام ثابت کردیم که آنچه برخی‌ها درباره ترس از ایران و فناوری‌های صلح‌آمیز و قدرت دفاعی کشورمان مطرح می‌کردند، بی‌اساس است.

 رئیس‌ جمهور گفت: در برجام موفق شدیم، ثابت کنیم که ابعاد احتمالی نظامی در موضوع هسته‌ای مسأله‌ای واهی و بی‌اساس است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از 13 سال و با هزاران بازرسی سر زده در ایران اذعان و اعتراف کرد که فعالیت هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده است و پرونده ابعاد احتمالی نظامی را به طور کامل بسته و اعلام کرد که از این به بعد توجه آژانس به آینده فعالیت هسته‌ای ایران خواهد بود و این به معنای پایان یکی از ابعاد مهم تبلیغاتی در زمینه ایران‌هراسی در دنیا است.

 وی در ادامه با بیان اینکه دولت در زمینه امنیت کشور، سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داده است، بر لزوم بهره‌برداری از ثمرات این امنیت تأکید کرد و گفت: ثمره سرمایه بزرگ امنیت جذب سرمایه و گردشگر است و باید از میوه این سرمایه بزرگ برای توسعه کشور استفاده کرد.

 رئیس‌ جمهور با قدردانی از تلاش همه نیروهای امنیتی و نظامی برای تقویت امنیت کشور، گفت: امروز فقط نباید از سایه درخت امنیت استفاده کرد بلکه باید از میوه این درخت نیز برای توسعه کشور استفاده کنیم.

 روحانی مسأله اقتصاد را یکی دیگر از اصول اساسی در جذب گردشگر دانست و گفت: گردشگر برای سفر به یک کشور هزینه‌های مادی آن را محاسبه می‌کند و لذا هر مقدار مخارج سفر به کشوری کمتر باشد، آن کشور جاذبه بیشتری خواهد داشت.

 وی افزود: کشوری که هر روز با افزایش تورم مواجه باشد، گردشگر نمی‌تواند به درستی محاسبه و برنامه‌ریزی کند، لذا یکی از سیاست‌های اصولی دولت یازدهم کاهش رشد تورم بوده است و آن را ادامه خواهد داد.

 رئیس‌ جمهور افزود: امروز از تورم سالانه بالای 40 درصد به حدود 8 درصد رسیده‌ایم و تورم نقطه به نقطه نیز از 45 درصد به 7 درصد رسیده است، بنابراین مسیر تورم کاهنده است و باید این مسیر را دنبال کنیم.

 روحانی گفت: امروز وقتی یک گردشگر هزینه سفر به ایران را محاسبه می‌کند، دغدغه‌ای به ایران نداشته و می‌تواند به درستی برنامه‌ریزی کند.

 وی با بیان اینکه حل و فصل مسایل بانکی یکی از پیشنهادهای مهم در حوزه گردشگری است، گفت: دولت در این زمینه نیز گام به گام پیش می‌رود و قدم‌های خوبی در زمینه روابط بانکی کشورمان در جهان برداشته شده است و یکی از محورهای مذاکراتی دولت با سران سایر کشورها مسأله بانکی است.

 رئیس‌ جمهور با بیان اینکه دولت در سه سال گذشته اقدامات خوبی در صنعت گردشگری داشته، گفت: از حدود 4 میلیون و 700 هزار گردشگر خارجی در سال 91، به 5 میلیون و 200 هزار نفر در سال گذشته افزایش یافته است و شاهد رشد 10 درصدی در سال بوده‌ایم و این روند باید با رشد سریع‌تری پیگیری شود. 
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار