فشار واشنگتن بر بغداد جهت قطع واردات برق و گاز از ایران

دولت آمریکا در ادامه مداخلات خود در مسائل داخلی عراق به بغداد اعلام کرده است که این کشور باید به‌جای ایران، انرژی برق و گاز خود را از کشورهای مصر، عربستان و امارات وارد کند.
کد خبر: ۵۵۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶

به گزارش دیدار مدیا؛ از زمان خروج آمریکا از برجام، وضع تحریم های پیشین بر علیه کشورمان با شدت هر چه تمام تر از سوی واشنگتن تداوم یافت. با این حال وابستگی برخی همسایگان ایران به انرژی وارد شده از این کشور موجب شد تا کاخ سفید استثناهایی را در این زمینه وضع نماید. اکنون و با گذشت حدود دو سال از خروج امریکا از برجام، مقامات آمریکایی با اعمال فشار بر دولت مرکزی عراق، خواستار متوقف شدن واردات گاز و برق از ایران از سوی این کشور شده اند. در این راستا «شفق نیوز» در گفتگویی که با «فاضل الدباس» کارشناس مسائل نفتی داشت، آورده: «مدت معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اجازه این کشور برای واردات انرژی و گاز از ایران، در پایان ماه جاری میلادی، به پایان خواهد رسید. وی با بیان اینکه عراق برای برون‌رفت از بحران، هیچ جایگزینی پیدا نکرده است تصریح کرد، دولت آمریکا پیشتر به دولت عراق گفته بود که باید جایگزینی برای واردات گاز و انرژی پیدا کند. طرف آمریکایی باید بداند که با همه گیری ویروس کرونا، پیامدهای اقتصادی، انجام این پروژه‌ها زمان‌بر بوده و نیازمند بهبود وضعیت اقتصادی است».

 

به نظر می‌رسد که دولت آمریکا در شرایط بحران کرونایی، به دنبال به حداکثر رساندن سیاست‌های فشار حداکثری علیه ایران است. از این‌رو در تلاش است تا در مسیری گام بردارد که علاوه بر تشدید فشار بر ایران، احتمال کنترل دولت عراق را نیز به واسطه وابستگی انرژی این کشور به سه متحدش به دست آورد؛ تا در صورتی که دولت عراق و یا مردم این کشور خواهان خروج دوباره آن‌ها شدند، با این ابزارها فشارهای خود را علیه عراق به کارگیرند. حال پیش‌بینی می‌شود که هدف دولت آمریکا از کاهش صادرات منابع انرژی و برقی ایران به عراق بیشتر در راستای تضعیف نظام دو کشور و شکاف میان مردم و مسئولین است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار