خشم چین از دخالت آمریکا در امور هنگ‌کنگ

دفتر کمیساریای وزارت خارجه چین در منطقه اداری ویژه هنگ‌کنگ از سیاستمداران آمریکایی که به‌طور علنی تلاش کردند آشوبگران ضد چین در هنگ‌کنگ را تبرئه کنند، انتقاد کرد.
کد خبر: ۵۵۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰

به گزارش دیدار مدیا؛ جدال میان آمریکا و چین بر سر هنگ کنگ در خلال ماه های اخیر شدت گرفته است. نزدیکی فزاینده دولت حاکم بر هنگ کنگ به پکن با ناراحتی واشنگتن همراه بوده و همین امر منجر به حمایت آمریکا از برخی شهروندان ضد چینی هنگ کنگ جهت برگزاری اعتراض های پراکنده در این منطقه شده است. در جدیدترین این مداخله جویی، «سی جی تی ان» بیانیه ای از وزارت امور خارجه چین منتشر کرد و نوشت: «پلیس هنگ‌کنگ در حال اجرای قانون و انجام اقدامات قانونی علیه کسانی بوده که به سازمان‌دهی و شرکت در تجمعات غیرمجاز متهم هستند. این اقدام کاملاً منطقی و قانونی بوده و کشورهای خارجی به‌هیچ‌وجه حق دخالت ندارند. کمیسایاری چینی با اشاره به این‌که سیاستمداران آمریکایی با میدان دادن به شرارت و تحریف قانون، حقایق را نادیده می‌گیرند و اعلامیه مشترک بین چین و انگلیس را مخدوش می‌کنند، افزود این‌ها تلاش‌هایی در جهت تبرئه آشوبگران ضد چین به بهانه «شفافیت»، «حاکمیت قانون» و «درجه بالای استقلال» است. این مسئله دلیل دیگری بر اثبات تبانی آن‌ها با آشوبگران محلی است که باید از سوی جامعه جهانی محکوم شود».

 

دخالت آمریکا در امور داخلی هنگ کنک به سال 2019 خصوصاً اعتراضات پی‌درپی مردم آن منطقه علیه دولت چین برمی‌گردد؛ تصویب طرح موسوم به «لایحه دموکراسی و حقوق بشر هنگ‌کنگ» توسط مجلس نمایندگان آمریکا بر دامنه این تنش ها افزود. به نظر می‌رسد که شیوع ویروس کرونا به این دخالت‌ها بیش از پیش دامن زده است؛ زیرا دولت امریکا به دنبال کاهش حداکثری هزینه‌های سیاست خارجی آمریکا است و فعالیت دخالت گونه تنها گزینه پیش روی آن‌ها است که می‌تواند با هزینه کم‌تری به اهداف خود دست پیدا کنند و جلوی هژمونی اقتصادی چین را بگیرد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار